Επιτέλους νίκη για τον Αχιλλέα Καμαρών μετά από 8 αγώνες (1 ισοπαλία, 7 ήττες), ο οποίος σε ένα ματς θρίλερ νίκησε στον Άγιο Βασίλειο στο «Θόδωρος Χρυσανθόπουλος» το Δρέπανο με το εγγλέζικο σκορ 4-3, παίρνοντας συνάμα μεγάλη βαθμολογική ανάσα προσπερνώντας τρεις ομάδες και πέρασε για πρώτη φορά φέτος πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Χαράς ευαγγέλια λοιπόν για την ομάδα του Φώτη Φιτσιάλου που είδε επιτέλους οι κόποι της να ανταμείβονται έστω και στο φινάλε, αφού νωρίτερα οι γηπεδούχοι με τον Κώστα Τσαμπά πλέον στον πάγκο τους να έχουν καταφέρει να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Το Δρέπανο ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 4΄ κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4΄ με τον Δημήτρη Μαραθεύτη (1ο φετινό). Και σαν να μη έφθανε αυτό το γρήγορο γκολ στο 28΄ ήρθε και ένα δεύτερο από τον Παναγιώτη Χαλκίδη.

Ο εφιάλτης του Μεγάλου Δικεφάλου έδειχνε να κάνει και πάλι την εμφάνισή του, από την στιγμή που μάλιστα που η ομάδα του Ερινεού έφερε το παιχνίδι στα ίσα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με δράστες τον πολύπειρο Γιώργο Αμασιάδη στο 34΄ (3ο φετινό) και Ανδρέα Λιβαθηνόπουλο στο 40΄.

Στην επανάληψη στο 53΄ οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αυτοί το προβάδισμα με δεύτερο προσωπικό γκολ του Ανδρέα Λιβαθηνόπουλου, για να έλθει προς στιγμή η ψυχρολουσία στο 84΄ από τον Παναγιώτη Χαλκίδη και πάλι (4ο φετινό). Όμως ο Αχιλλέας δεν έδειξε να έχει αυτή τη φορά πρόβλημα στην πτέρνα του, αφού παρουσιάστηκε άτρωτος στην σημερινή αναμέτρηση και στο 89΄ ο Ανδρέας Λιβαθηνόπουλος ολοκλήρωσε με χατ τρικ, φθάνοντας συνολικά τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα, χαρίζοντας μία πανάκριβη νίκη στην ομάδα του και μάλιστα εκτός έδρας.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ: Κιτσάκης, Καραμπούλας, Μανάτος (46΄ Λιόσης), Σουβαλιώτης, Γ. Κανελλής, Φουρκής, Ντακούλιας, Πέτσι (90΄  Μανωλόπουλος), Αμασιάδης (89΄ Δημόπουλος), Λιβαθηνόπουλος, Τέρπος.