Το μη χείρον βέλτιστον για την Δόξα Ελαιώνα η οποία στο γήπεδο της Ροδιάς απέσπασε ισοπαλία από τον Ποσειδώνα Πατρών με το εγγλέζικο σκορ 3-3, αν και ηττάτο με 3-0 στην πρώτη μισή ώρα του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι του Μάκη Λελούδα που σημειωτέον έδιναν δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, πνιγμένοι στο άγχος τους από το πρώτο μέχρι κα το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, δεν μπόρεσαν ούτε και σε αυτό το ματς να πάρουν το νικηφόρο αποτέλεσμα και έτσι εξακολουθούν να βρίσκονται στην ζώνη υψηλού κινδύνου, 3 στροφές πριν το φινάλε του φετινού πρωταθλήματος.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Μπριλή που έπαιζαν χωρίς την παραμικρή υποψία άγχους, αλλά αντίθετα εντελώς ελεύθεροι και απαλλαγμένοι από οτιδήποτε βρήκαν την ευκαιρία στο πρώτο μέρος να πετύχουν τρία τέρματα στο 18΄ με τον Αλέκο Χαρακίδα (3ο φετινό), στο 23΄ με τον Γιώργο Στάμο (3ο φετινό) και στο 31΄ με τον Γιάννη Παρίσση, που σκόραρε μάλιστα για 2ο διαδοχικό παιχνίδι (2ο φετινό).

Όμως από εκεί και ύστερα αρχίζει η μεγάλη αντεπίθεση της ομάδος του Ελαιώνα, που πλέον μη έχοντας τι άλλο να χάσει στον αγωνιστικό χώρο, τα έπαιξε όλα για όλα φουλ επιθετικά και στο τέλος δικααιώθηκε κατά το ήμισυ, αφού η νίκη ήταν το μοναδικό ζητούμενο για αυτήν.

Την αρχή έκανε στο 38΄ ο Δημήτρης Παπαδιονυσίου (2ο φετινό) και ακολούθησαν στην επανάληψη άλλα δύο τέρματα στο 57΄ και στο 68΄ από τον κορυφαίο σκόρερ της Παναγιώτη Μητρόπουλο, που σκόραρε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 10 στο πρωτάθλημα.

ΔΟΞΑ ΕΛΑΙΩΝΑ: Σταμόπουλος, Καΐση, Αντωνόπουλος, Μακρής,  Κοσκινάς, Μαυρομμάτης, Παπαδιονυσίου, Μ. Φούκης (74΄ Πολυχρονόπουλος), Μιχαλόπουλος (86΄ Φέκας), Μητρόπουλος, Ανδρώνης (46΄ Βούλγαρης).