Στο κλείσιμο της αυλαίας του φετινού πρωταθλήματος τα Καλάβρυτα γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τον Αετό Πατρών με σκορ 1-0, με τον τελευταίο να επιστρέφει στην Α΄ Κατηγορία της Ε.Π.Σ.Α. ύστερα από 18 ολόκληρα χρόνια.

Σε ένα ματς λοιπόν που εύλογα όλοι αντιλαμβάνεσθε ότι είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ως συνήθως η μπίλια κάθεται σε αυτόν ο οποίος το θέλει περισσότερο. Και αυτός τελικά ήταν ο Αετός του Ανδρέα Βακτριτζόγλου ο οποίος χάρις στο κορυφαίο σκόρερ του Δημήτρη Ρουντζαμάνη (25ο φετινό) στο 41΄ της αναμέτρησης, χάρισε ουσιαστικά την άνοδο στην ομάδα του.
Όμως τα εύσημα θα πρέπει να αποδοθούν και στους γηπεδούχους του Νίκου Γιαννόπουλου, οι οποίοι έπαιξαν πάνω απ’ όλα για την ιστορία τους, αλλά και για το πρεστίζ του πρωταθλήματος.
Μάλιστα ήσαν αυτοί που έβαλαν αρκετά δύσκολα στους αντιπάλους τους και στα ενενήντα λεπτά του αγώνα και αν ήσαν λίγο πιο τυχεροί ή λίγο πιο ικανοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, ίσως το τελικό αποτέλεσμα να ήταν εντελώς διαφορετικό.
Όμως με τις χαμένες ευκαιρίες δεν κέρδισε κανείς ποτέ και τίποτα, αφού η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι καθαρά το γκολ. Και στο τέλος πανηγύρισε αυτός που το πέτυχε και μάλιστα σε ένα άκρως κομβικά χρονικό σημείο, αφού αν το ημίχρονο έληγε ισόπαλο ίσως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική.
Πάντως τα Καλάβρυτα ανεξαιρέτως της πολύ καλής εμφάνισης την οποία πραγματοποίησαν (ίσως η καλύτερη φετινή) κλείνουν τη σεζόν όχι με τον καλύτερο τρόπο, αφού στα τελευταία 8 παιχνίδια τους έχουν 1 νίκη και 7 ήττες, ενώ όσον αφορά την προϊστορία με τον Αετό Πατρών, σε 4 παιχνίδια έχουν 1 νίκη και 3 ήττες.

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ: Ν. Τσαβαλάς, Αλευρίτης (Γ. Τσαβαλάς), Χρ. Αλεξόπουλος, Δημόπουλος, Κανελλόπουλος, Παπαδόπουλος, Κουτρουμάνης, Σταθόπουλος, Θ. Αναγνωστόπουλος, Γ. Αναγνωστόπουλος, Ντιούφ.