Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία ο Φοίνικας Σαλμενίκου πέρασε και από το Σαραβάλι, αφού επικράτησε στο «Κ. Ζάρρας» της νεανικής Πάτρας 2005 με σκορ 2-1 και προσπέρασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -1 από την προνομιούχο δυάδα.

Οι φιλοξενούμενοι του Σάκη Μπαβιώλη που διάγουν ένα εξαιρετικό ποδοσφαιρικό φεγγάρι, αφού συμπλήρωσαν 5 συνεχόμενες νίκες και από εκεί που πολλοί πίστευαν ότι είχαν πετάξει λευκή πετσέτα στην υπόθεση ανόδου, τώρα δύο στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος κάθονται για τα καλά στο σβέρκο του Αετού Πατρών, που πρέπει να κάνει το 2Χ3=6 ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις (Ψηλαλώνια, Καλάβρυτα).

Οι νεοφώτιστοι του Ερινεού ευτύχησαν να πετύχουν και τα δύο τέρματά τους σε άκρως κομβικά χρονικά σημεία του αγώνα, αφού στο 43΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι ο Χάρης Ραμπαβίλας (14ο φετινό γκολ) και στο 45΄ ο Γιάννης Καραμάνος, που σκόραρε μάλιστα για 2ο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 7 στο πρωτάθλημα και να πάρουν έτσι ένα σημαντικό πλεονέκτημα.

Όμως με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι του Γιάννη Βογιατζή που σημειωτέον ήσαν 7 παιχνίδια αήττητοι (5 νίκες, 2 ισοπαλίες), μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι όταν με την έναρξη της επανάληψης στο 47΄ ο Αργύρης Παπαπέτρος (3ο φετινό), βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Από εκεί και ύστερα ο αγώνας μετατράπηκε σε ροντέο, με τους μεν να ψάχνουν για την ισοφάριση και τους δε να διαχειρίζονται με ιδανικό τρόπο το υπέρ τους αποτέλεσμα. Άλλωστε ο Φοίνικας είναι η ομάδα εκείνη που έχει την μεγαλύτερη βαθμολογική συγκομιδή στον όμιλό της από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, ενώ για την νεανική Πάτρα 2005, αυτή ήταν μόλις η 3η εντός έδρας ήττα της.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μπούνιας, Μάνε, Ντολάνι, Αγγ. Ραμπαβίλας, Τσαμτσούρης, Χριστοδουλόπουλος, Μπουλούμπασης, Καραμάνος (92΄ Χριστόπουλος), Γκοτσόπουλος, Κατσαούνης (65΄ Κουνάβης), Χαρ. Ραμπαβίλας.