Συνεχίζοντας την εκπληκτική του πορεία ο Φοίνικας Σαλμενίκου, άλωσε και το γήπεδο του Ρίου αφού επικράτησε του μέχρι σήμερα πρωτοπόρου και αήττητου Ποσειδώνα Πατρών με σκορ 3-2.

Έτσι η ομάδα του Αποστόλη Δρακόπουλου με τις εμφανίσεις που πραγματοποιεί ανά αγωνιστική κάθε άλλο παρά νεοφώτιστη δείχνει ότι είναι. Σήμερα κατάφερε να πετύχει τρία γκολ απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε την παραμικρή βαθμολογική απώλεια και ελπίζει να είναι αυτή που στο φινάλε του πρωταθλήματος θα βρεθεί μέσα στις δύο προνομιούχες θέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πάρα πολύ έξυπνα τον αντίπαλο κλείνοντας με προσοχή όλους τους διαδρόμους, κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Χάρη Ραμπαβίλα, με την εσχάτη των ποινών να καταλογίζεται σε χέρι του Χρήστου Παπαδιονυσίου που είχε σπεύσει σε ένα στημένο να βοηθήσει την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι του Χρήστου Λάϊου έφθασαν πολύ νωρίς στην ισοφάριση στο 48΄ με δράστη τον Χρήστο Παπαδιονυσίου και φθάνουμε σε ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο που έμοιαζε με πραγματικό ροντέο. Στο 81΄ ο Χάρης Ραμπαβίλας σκοράρει εκ νέου με ένα ασύλληπτο σουτ από 35μ. και στο 86΄ ο Άκης Κατσαούνης που βρήκε δίχτυα για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι δίνει διαφορά δύο τερμάτων για την ομάδα του. Για να έρθει στο 91΄ και πάλι ο Χρήστος Παπαδιονυσίου να σκοράρει για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι, πετυχαίνοντας τρίτο συνεχόμενο ζευγάρι τερμάτων, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μπούνιας, Ντολάνι, Άγγ. Ραμπαβίλας, Τσαμτσούρης, Μπουλούμπασης, Χριστοδουλόπουλος, Μάνε, Καραμάνος (77΄ Χριστόπουλος), Κατσαούνης, Κουνάβης (65΄ Σερβές), Χαρ. Ραμπαβίλας (84΄ Π. Σανδραβέλης)