Συνεχίζοντας την φρενήρη πορεία του προς την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ο Φοίνικας Σαλμενίκου επικράτησε στο γήπεδο των Καμαρών και του Αστέρα Τέμενης με σκορ 2-0 και έστω με παιχνίδι περισσότερο απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Οι γηπεδούχοι του Αποστόλη Δρακόπουλου ξεκίνησαν φουριόζοι το ματς και πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου στο 9΄ κέρδισαν πέναλτι με τον Παναγιώτη Κουνάβη σε ανατροπή του Ανδρέα Θεοδωρόπουλου. Ο σπεσιαλίστας Χάρης Ραμπαβίλας που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα, φθάνοντας συνολικά τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα και σκοράροντας για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στην συνέχεια και μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι νεοφώτιστοι έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους, έφθασαν στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος στο 27΄ με τον Γιάννη Καραμάνο (3ο φετινό).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Μπάλα προσπάθησαν να κερδίσουν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αφού δεν είχαν πλέον κάτι άλλο να χάσουν, αλλά στο 56΄ με τον Γιώργο Δορλή και στο 61΄ με τον Βασίλη Βλάχο σπατάλησαν δύο σημαντικές ευκαιρίες να πετύχουν ένα γκολ και να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι.

Δεν τα κατάφεραν και έτσι με σωστή διαχείριση μέχρι το φινάλε του αγώνα η ομάδα του Ερινεού έφθασε στην 3η συνερχόμενη νίκη της και 12η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μπούνιας, Μάνε, Ντολάνι, Άγγ. Ραμπαβίλας, Τσαμτσούρης, Χριστοδουλόπουλος, Μπουλούμπασης, Καραμάνος (78΄ Μπουκουβάλας), Κουνάβης (68΄ Χριστόπουλος), Γκοτσόπουλος, Χαρ. Ραμπαβίλας (89΄ Π. Σανδραβέλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: Μαυρούλιας, Δορλής, Παπαδόπουλος, Φάκος, Οικονομόπουλος, Θεοδωρόπουλος (60΄ Ιβάνοφ), Χριστοδουλόπουλος (82΄ Διον.  Καλαμαράς), Ν. Βλάχος (46΄ Μεσσήνης), Β. Βλάχος, Δημ. Καλαμαράς, Δαλιάνης.