Νέες απώλειες για τον Φοίνικα Σαλμενίκου αυτή τη φορά στο γήπεδο των Καμαρών, εκεί όπου παραχώρησε ισοπαλία στον Ποσειδώνα Πατρών με σκορ 1-1 και πλέον αποχωρίστηκε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι του Αποστόλη Δρακόπουλου που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αναδείχτηκαν ισόπαλοι και μάλιστα με το ίδιο σκορ, δεν ξεκίνησαν ιδιαίτερα φουριόζοι σε αυτά τα πρώτα ματς του Β΄ γύρου, με φυσική συνέπεια να χάσουν πολύ γρήγορα το +3 που είχαν αποκτήσει από τους επίζηλους μνηστήρες τους.

Στο σημερινό ματς μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες που έριξαν πολύ μεγάλη βαρύτητα κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά και στο αμυντικό τους κομμάτι προκειμένου να μην δεχτούν το γκολ και μείνουν πίσω στο σκορ.

Όμως με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Ερινεού κατάφερε να πετύχει γκολ σχεδόν από τα αποδυτήρια, αφού στο 48΄ ο Γιάννης Καραμάνος με το 5ο φετινό του τέρμα, έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα γκολ το οποίο όμως όπως αποδείχτηκες στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν όπως θα έπρεπε οι νεοφώτιστοι, με φυσική συνέπεια οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Μπριλή στο 67΄ να ισοφαρίσουν με τον Γιάννη Ρουμελιώτη (4ο φετινό).

Μέχρι την λήξη του αγώνα παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και έτσι αυτή η συγκομιδή του ενός βαθμού, μάλλον αφήνει ικανοποιημένες αμφότερες.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μπούνιας, Μάνε, Ντολάνι, Άγγ. Ραμπαβίλας, Τσαμτσούρης, Χριστοδουλόπουλος, Μπουλούμπασης, Καραμάνος (80΄ Χριστόπουλος), Κουνάβης (84΄ Μπουκουβάλας), Γκοτσόπουλος (90΄ Καραμανόγλου), Χαρ. Ραμπαβίλας.