Επιστροφή στις νίκες για την Ακράτα μετά από τρεις αγωνιστικές, με την ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας να επικρατεί στην έδρα της του Δρεπάνου με σκορ 3-0 και παράλληλα να παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήσαν αρκετά νωθροί και μακριά από τις μεγάλες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, αφού αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου έχοντας φυσικά κατά νου και τα μετόπισθεν.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν άρδην με την μαγική κίνηση του Γιώργου Σπανού να περάσει στο παιχνίδι στο 50΄ τον αειθαλή 41χρονο Παύλο Ανωγιάτη και αυτός να τον δικαιώσει με το καλημέρα..αφού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε να επαναπαυτεί στο πλεκτό (1ο φετινό). Αυτό ήταν, η μηχανή της Ακράτας άρχισε να ρολάρει για τα καλά και στο 62΄ ο Βασίλης  Έξαρχος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο συμπαίκτης του Γιάννης Παράνομος, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδος του. Όμως το καλύτερο το φύλαγε για το φινάλε αφού στο 90΄ ο ίδιος παίκτης Βασίλης  Έξαρχος διαμόρφωνε το τελικό σκορ, όντας από σήμερα ο κορυφαίος σκόρερ της (3ο φετινό).

ΑΚΡΑΤΑ: Λεπενιώτης, Πλιατσικούρας, Παναγόπουλος (79΄ Παπαδάκης), Νικολακόπουλος, Ζίζηλας, Πρέζας, Παράνομος, Σταυρόπουλος, Γκόφας (50΄ Ανωγιάτης), Έξαρχος, Σακελλαρόπουλος (52΄ Τσούρας).

*Στον σημερινό αγώνα όπως μας πληροφόρησε ο πρόεδρος και υπεύθυνος του ποδοσφαιρικού τμήματος κ. Θανάσης Ξυγκάς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους αιφνίδιους θανάτους του παλιού παράγοντα Ασημάκη Μούζουλα, καθώς και του Παύλου Γιοβά πατέρα του δημοτικού συμβούλου και προέδρου για πολλά χρόνια στον Α.Ο. Ακράτα Γιώργου Γιοβά. Επίσης οι δύο αρχηγοί της Ακράτας Δημήτρης Λεπενιώτης και Γιάννης Παράνομος παρέδωσαν ανθοδέσμες στις οικογένειες των εκλιπόντων μέσα σε συναισθηματική φόρτιση.