Στο κλείσιμο της αυλαίας του φετινού πρωταθλήματος της Γ΄ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α. ο Άρης Κουνινάς γνώρισε την ήττα στον Άγιο Βασίλειο στο «Θόδωρος Χρυσανθόπουλος» από τον Κεραυνό 2016 με σκορ 2-1 και τερμάτισε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι του Τάσου Γιαλλούρη αφού ουσιαστικά αγωνίστηκαν στην έδρα τους, θέλοντας να πανηγυρίσουν έτσι την άνοδό τους για πρώτη φορά στην Β΄ Κατηγορία, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 41΄ σε ένα άκρως κομβικά χρονικό σημείο με τον Αντώνη Θωμά (4ο φετινό) και να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας πάρει το προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Κωστή Βλάχου ανέβασαν μία επιπλέον ταχύτητα, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να φθάσουν στην ισοφάριση, δεν το κατάφεραν αντίθετα με τους αντιπάλους τους, που έφθασαν σε ένα δεύτερο γκολ στο 73΄ με τον κορυφαίο σκόρερ τους Μιχάλη Γιάχα (15ο φετινό), που ουσιαστικά σφράγισε την 18η νίκη τους.

Όσον αφοράς τον επίλογο αυτός ανήκει στον Άρη Κουνινάς, ο οποίος στο 78΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Αρντίτ Μουκάϊ (8ο φετινό). Είναι δε χαρακτηριστικό ότι και στο ματς του Α΄ γύρου στο ίδιο γήπεδο είχαμε επανάληψη του ίδιου σκορ.

ΑΡΗΣ ΚΟΥΝΙΝΑΣ: Ψυχράμης, Σκιαδάς (29΄ Ροδόπουλος), Νικολάου Λαδικός, Μπλάτα, Χύσα, Ραμπούζια, Γκούτσε, Μουκάϊ (82΄ Μαχαίρας), Μαραγκός (38΄ Λαμπίρης), Λ. Περισνάκα.