Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία ο Α.Ο. Αβύθου επικράτησε στο γήπεδό του και του Άνω Καστριτσίου με σκορ 3-0 και έτσι έστω και προσωρινά αναρριχήθηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια που διάγουν εξαιρετική περίοδο φορμαρίσματος, αφού είναι αήττητοι στα τελευταία 5 παιχνίδια τους (3 νίκες, 2 ισοπαλίες), έφθασαν σήμερα στην 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα, αν και είχαν απέναντί τους μία ομάδα που από την αρχή της σεζόν είχε βάλει πολύ ψηλά τον πήχη.

Στο πρώτο μέρος παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και των δύο ομάδων που έπαιξαν ανοιχτά και φυσικά επιθετικό ποδόσφαιρο, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα αλλά και την ανάλογη ψυχολογία.

Στην επανάληψη όμως η ομάδα της Συμπολιτείας από την στιγμή που άνοιξε αυτή το σκορ στο 63΄ με τον Χρήστο Ευθυμίου του Γιώργου (3ο φετινό), που σκόραρε μάλιστα για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, απλοποιήθηκαν πολύ τα πράγματα για αυτήν, με φυσική συνέπεια να πετύχει άλλα δύο τέρματα στο 76΄ με τον Σωκράτη Σκαρτσίλα (3ο φετινό), που σκόραρε και αυτός για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι και ο επίλογος ανήκει στον Αντώνη Νικολόπουλο, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 85΄ και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε (1ο φετινό).

Α.Ο. ΑΒΥΘΟΥ: Γιαννέλος, Γ. Σωτηρόπουλος, Καραΐσκος, Παπουτσής, Κυριακόπουλος, Γεωργίου (80΄ Παπαγεωργίου), Γεωργακόπουλος, Λελούδας (48΄ Χ. Κ. Ευθυμίου), Αγγελάκης, Χ. Γ. Ευθυμίου, Σκαρτσίλας (85΄ Νικολόπουλος).