Επιστροφή στις νίκες για τον Κεραυνός 2016 ο οποίος επικράτησε στο γήπεδο του Δημητρόπουλου του Α.Ο. Αβύθου με σκορ 2-0 και έτσι έστω με παιχνίδι περισσότερο προσπέρασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι του Τάσου Γιαλουρή θέλοντας να μη χάσουν ακόμη πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος, έπαιξαν παρά πολύ οργανωμένα και χωρίς το παραμικρό ίχνος υποτίμησης του αντιπάλου και αυτό τους οδήγησε στο να πάρουν μία σημαντική νίκη, που ενδεχομένως θα τους φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Κεραυνός 2016 κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Καψάλη (4ο φετινό γκολ) και να αλλάξει την ψυχολογία ανάμεσα στις δύο ομάδες, που πήγαν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 61΄ σφράγισε την 12η φετινή νίκη του με τον Θανάση Θωμά (2ο φετινό), αφού μέχρι το φινάλε του αγώνα με σωστή διαχείριση κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια κοίταξαν σαν ίσος προς ίσος τον μεγάλο τους αντίπαλο και θα μπορούσαν βάση ευκαιριών να ισοφαρίσουν ή να πετύχουν κάποιο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο που θα τους έβαζε για τα καλά στον αγώνα. Δεν τα κατάφεραν και μοιραία γνώρισαν την πρώτη τους ήττα με το νέο τεχνικό τους, ύστερα από 5 θετικά αποτελέσματα (3 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Α.Ο. ΑΒΥΘΟΥ: Γιαννέλος, Γεωργακόπουλος, Καραΐσκος, Παπουτσής, Κυριακόπουλος, Γεωργίου (46΄ Γ. Σωτηρόπουλος), Γιαννόπουλος, Σπ. Σωτηρόπουλος (73΄ Λελούδας), Αγγελάκης, Σκαρτσίλας (64΄ Χ. Κ. Ευθυμίου), Χ. Γ. Ευθυμίου.