Με το δεξί ξεκίνησε τις φετινές υποχρεώσεις της η Φλόγα Ροδιά, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Α.Ο. Αβύθου με σκορ 2-1, πετυχαίνοντας μία σημαντική νίκη από κάθε άποψη.

Και αυτό και γιατί και οι δύο αυτές ομάδες θα δώσουν μεγάλη μάχη για μία θέση στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγούν από φέτος απευθείας στην Β΄ Κατηγορία της Ε.Π.Σ.Α.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αρκετά μοιρασμένο, αφού καμία ομάδα δεν ήθελε να ρισκάρει και να βρεθεί έτσι κατά κάποιον τρόπο εκτεθειμένη και μοιραία η λευκή ισοπαλία ταίριαξε γάντι στις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Μίλτου Καρατζά ήσαν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι στο σκορ στο 71΄ με τον συνήθη ύποπτο από το περσινό πρωτάθλημα Μπάσα Κλάϊντι. Όμως οι γηπεδούχοι του Κώστα Βανδώρου κατάφεραν στο 79΄ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σωτήρη Γκοτσόπουλου, που κέρδισε ο συμπαίκτης του Σπύρος Σωτηρόπουλος.

Όμως η Φλόγα δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και στο 84΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γιώργος Μπαντούνας χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Α.Ο. ΑΒΥΘΟΥ: Χριστοδουλόπουλος, Σπ. Γεωργακόπουλος, Πετρόπουλος, Γιαννόπουλος, Καραμανόγλου, Αγγελάκης (72΄ Κυριακόπουλος), Καρόκης (76΄ Κωτούλας), Ψιμούλης, Σπ. Σωτηρόπουλος, Γκοτσόπουλος, Ευθυμίου (83΄ Γ. Σωτηρόπουλος).

ΦΛΟΓΑ ΡΟΔΙΑΣ: Αλ. Παρίσσης, Μανέτας (78΄ Ιλντο), Γκλαβάς, Π. Λιακόπουλος, Σπανός, Ανδρ. Λιακόπουλος, Β. Παρίσσης, Κουτρόπουλος, Κλάϊντι, Μπαντούνας, Κυρήκος (86΄ Γ. Χριστόπουλος)