Πραγματοποιώντας ίσως την κορυφαία φετινή της εμφάνιση η Αναγέννηση/Αίας επικράτησε στο Κάτω Καστρίτσι της τοπικής Φλόγας με σκορ 3-1 και βρέθηκε έστω και προσωρινά στην προνομιούχο πεντάδα.

Οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Σκέντζου σε ένα ματς με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού και η αντίπαλος βρισκόταν στην 3η θέση, κατέθεσαν τεράστια ψυχικά αποθέματα για να φθάσουν σε αυτήν την σπουδαία επιτυχία, αφού μην λησμονούμε ότι την περασμένη Τετάρτη (14/12) έπαιξαν 120΄ στην παράταση με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων.

Η ομάδα της Συμπολιτείας ήταν αρκετά καλή στο πρώτο ημίχρονο με καλή κυκλοφορία της μπάλας και στο 22΄ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με μακρινό δυνατό σουτ του Ανδρέα Μελισουργού (1ο φετινό).

Στην επανάληψη προσπάθησαν να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους και τα κατάφεραν με απόλυτη επιτυχία, αφού διατηρούσαν το μηδέν παθητικό στην άμυνα, ενώ έπαιξαν άριστα και την κόντρα επίθεση στο 74΄ με τον Χρήστο Τσέντζο που έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι του Θανάση Καραγιαννάκη προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι στο 81΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Χρήστου Τσάμη (1ο φετινό), όμως στο 88΄ ο Χρήστος Τσέντζος με δεύτερο προσωπικό γκολ (6ο φετινό) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ: Kαλαντζής, Ξηρουχάκης, Χ. Χριστόπουλος, Ε. Σταματόπουλος, Ντοντάϊ, Μελισσουργός, Τριανταφύλλου, Λάμμα, Σκούτας (90΄ Κατσαούνης), Τσέντζος (89΄ Β. Σταματόπουλος), Ρίκκα.