Η πρωτοπόρος Φλόγα Ροδιάς ξεπέρασε και το εντός έδρας εμπόδιο του Σκεπαστού με σκορ 2-0 και έτσι δύο στροφές πριν το φινάλε του φετινού πρωταθλήματος, εξακολουθεί να διατηρεί αυτό το +1 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι του Μίλτου Καρατζά κατάφεραν να ξεπεράσουν πολύ ανώδυνα την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στον Άγιο Βασίλειο, να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα και μάλιστα απέναντι σε έναν αντίπαλο, που θεωρητικά το ήθελε περισσότερο το παιχνίδι.

Ίσως οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο να άλλαξαν από το 17΄ όταν η ομάδα της Ροδιάς άνοιξε σχετικά νωρίς το σκορ με τον κορυφαίο σκόρερ της Μπάσα Κλάϊντι (13ο φετινό), που κάθε άλλο παρά γρουσούζικο αποδείχτηκε στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σκόραραν ακόμη πιο νωρίς από ότι στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 54΄ ο Γιώργος Κυρίκος (12ο φετινό), διπλασίασε τα τέρματα της ομάδος του, σφραγίζοντας ουσιαστικά εκεί την 19η φετινή νίκη της.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι του Χρήστου Μαγούλη σε ένα πολύ κρίσιμο βαθμολογικά για αυτούς παιχνίδι, παρουσιάστηκαν μακριά από τα γνωστά στάνταρ της απόδοσής τους και η μόνη καλή στιγμή τους ήταν στο 49΄ με μία διπλή ευκαιρία του Γιώργου Μανίκα.

ΦΛΟΓΑ ΡΟΔΙΑΣ: Αλ. Παρίσσης, Μανέτας, Γκλαβάς, Π. Λιακόπουλος, Σπανός, Ανδρ. Λιακόπουλος, Β. Παρίσσης, Κουτρόπουλος, Κλάϊντι (74΄ λ.τ. Τσιανταμένικο), Μπατούνας, Κυρίκος.

ΣΚΕΠΑΣΤΟ: Βαρελάς, Ντόκος (64΄ Π. Μπάλιος), Κωτούλας, Μηλιάκης, Βασιλακόπουλος (76΄ Π. Τραγότσαλος), Μονοκρούσος, Γ. Βορύλλας, Κ. Τραγότσαλος,  Δραγούτης, Μανίκας, Καράμπελας (56΄ Ε. Βορύλλας).