Η Λαμία δεν επηρεάστηκε από όσα συνέβησαν προ ημερών με τους “έξι ξένους”, νίκησε 2-0 στην Καρδίτσα την Αναγέννηση και έκλεισε τον πρώτο γύρο στην κορυφή, έχοντας ως συγκάτοικο τον Απόλλωνα Σμύρνης. Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, η Αναγέννηση Καρδίτσας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Δημόπουλος έκανε το γύρισμα με το κεφάλι και από θέση βολής ο ο Χαλκιαδάκης είδε τον Πίτκα να διώχνει ενστικτωδώς. Η δεύτερη χαμένη ευκαιρία της ΑΣΑ στο 5′, όταν από πάσα του Τζέκου, ο Υφαντής έκανε το σουτ, με τον Πίτκα να απομακρύνει εκ νέου. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο η Λαμία άρχιζε να παίρνει μέτρα και να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή των γηπεδούχων. Η σπουδαία της ευκαιρία χάθηκε στο 21′. Από κάθετη πάσα του Όμο, ο Τζόκιτς έκανε το σουτ υπό πίεση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι, σε κόρνερ. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μπάμπης Τεννές πέρασε στο ματς τον Ρότσα, αντί του Καραγιάννη. Ο Βραζιλιάνος στο 55′ έστρωσε στον Βασιλόγιαννη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Φθιώτιδας (0-1). Απογοήτευση στην Αναγέννηση με το γκολ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 64′ έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι από τον Κουτσόπουλο ύστερα από κάθετη πάσα του Μπλάζιτς, έκανε το πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-2). Η Λαμία είχε πια «καθαρίσει» το ματς και στα λεπτά που ακολούθησαν έκανε συντήρηση δυνάμεων.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Ζδράβος (51′ λ. τρ. Βουκομάνοβιτς), Μπλέντι, Δημόπουλος (68′ λ. τρ. Μυργιώτης), Μάιγκα, Σμίλτος, Καραγιάννης, Χαλκιαδάκης (61′ λ. τρ. Ντιατά), Τζέκος, Υφαντής, Κρητικός.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (46′ Ρότσα), Κοτσώνης, Μπλάζιτς (71′ Τσούκαλος), Όμο, Ντουρμισάι, Τζόκιτς (80′ Αυγενικού), Παπαργυρίου, Αναστασιάδης.