Πήρε φόρα ο ΟΦΗ… Μετά το επιβλητικό 5-0 επί της ΑΣΑ, οι Κρητικοί πανηγύρισαν δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, αυτή τη φορά επικρατώντας με 1-0 του Αιγινιακού στο Αιγίνιο. Βέβαια, η νίκη αυτή δεν ήρθε σε καμία περίπτωση τόσο εύκολα όσο αυτή επί των Καρδιτσιωτών, καθώς, αν και προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαντί, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο μέρος και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο δεύτερο. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς στο πρώτο 45λεπτο με τους Χαντί και Μιλοσάβλιεφ, αλλά κάλλιστα να είχε ισοφαριστεί στην επανάληψη. Εκεί που ο Αιγινιακός ήλεγξε το παιχνίδι, είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Ζούρκο στο 71’ και κλασικές ευκαιρίες με τον Ζγκούρη. Η ομάδα της Πιερίας πάντως, έμεινε για όγδοο παιχνίδι μακριά από τη νίκη, την οποία έχει να γευτεί στο γήπεδο της για περισσότερους από τρεις μήνες και το παιχνίδι με τον Πανθρακικό (2-1, 26/11/2016).

ΣΚΟΡΕΡ: 28’ Χαντί ΔΟΚΑΡΙΑ: 71’ Ζούρκος

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τσολακίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πασαλίδης, Παντεκίδης (46’ Ζγκούρι), Αντωνιάδης, Πατράλης, Γκατσολάρι (62’ Μήλιος), Ζούρκος, Σκραπάρας (81’ Παπαδόπουλος).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος (73’ Όστοϊτς), Κομεσίδης, Κιάσσος, Μπόατενγκ, Πουρτουλίδης (69’ Μητρόπουλος), Χαντί, Μιλοσάβλιεβ, Πάγκαλος (59’ Ράντι), Βουό.

Διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας)  Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Χαρίσης (Γρεβενών)