Ο Απόλλωνας Σμύρνης έχει πανηγυρίσει ήδη την άνοδο στην Super League και την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια μετά από λίγα χρόνια απουσίας, ωστόσο δεν θα το πετύχει… αήττητος.Και αυτό γιατί μετά από 31 αγωνιστικές που είχε απολογισμό 23 νίκες και 8 ισοπαλίες βρέθηκε τελικά ομάδα για να τον ρίξει στο καναβάτσο, με τον Άρη να επικρατεί 1-0 με σκόρερ τον Καπνίδη στο 72′ και να υποχρεώνει την “ελαφρά ταξιαρχία” στην πρώτη της ήττα στη φετινή Football League.Ο Άρης είχε την ανούσια υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, να επιτίθενται, κυρίως από τα δεξιά, χωρίς όμως να δημιουργήσουν την κλασσική ευκαιρία, μπροστά από τα καρέ του Χιώτη, πέραν από 2-3 σχετικά καλές στιγμές.

Όπως και στο πρώτο 45λεπτο, έτσι και στην επανάληψη, ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο ματς.Στο 72ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο ο Άρη άνοιξε το σκορ. Ήταν η σέντρα ακριβείας του Πϊτου Γκαρσία από τα αριστερά, με τον Καπνίδη να προλαβαίνει τον Μπαρτολίνι και με εξαιρετική κεφαλιά να νικά τον Χιώτη, για το 1-0. Πλέον, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχει συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας την Λαμία (πήρε άνευ αγώνα τους τρεις βαθμούς με τον Πανθρακικό) και μένει να δούμε ποια εκ των δύο ομάδων θα γιορτάσει την άνοδο με την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη δεύτερη κατηγορία.

Σκόρερ: 72 Καπνίδης

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Χαριτωνίδης, Ταυλαρίδης, Παυλίδης, Ντούνης (78’ Ρόβας), Γκαρσία, Καπνίδης, Τάτος (65’ Ίλιτς), Ντόγος (56’ Μπαργκάν).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Ντάσιος (88 Πετρόπουλος), Κονε, Ομπόντο (81’ Περογαμβράκης), Κάσσος (81’ Μπαρμπόσα), Σιατραβάνης, Αλμπάνης.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων) Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Σάββας (Σερρών)