Το όνειρο της ανόδου μετατρέπεται σε εφιάλτη για τον Άρη, αφού το 0-0 στις Σέρρες τον άφησε στο -8 από την Λαμία, που πέρασε «τρένο» από το Μενίδι. Ο Άρης ήταν καλύτερος από τον Πανσερραϊκό από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο πρώτο μέρος έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και πιο κοντά σε ένα τέρμα έφτασε στο 12′, όταν το εξαιρετικό σουτ του Πίτου Γκαρσία χτύπησε στο δεξί δοκάρι. Είχε όμως και άλλες άξιες αναφοράς ευκαιρίες, όπως το τετ α τετ του Παυλίδη στο 2′, αυτή του 15′ όταν ο Στέβιτς έδιωξε προτού εκτελέσει ο Παυλίδης, αλλά και το σουτ του Ρόβα (17′). Από την άλλη μεριά οι Σερραίοι απείλησαν στο 6ο λεπτό με το σουτ του Πόζογλου που πέρασε ελάχιστα άουτ. Όσο περνούσε η ώρα στο 45λεπτο οι κίτρινοι δυσκολεύονταν να πατήσουν αντίπαλη περιοχή, παρότι είχαν τον απόλυτο έλεγχο.Ο Άρης παρουσίασε κακή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο κι έψαξε το γκολ μέσα από δύο σουτ των Τάτου (53’), Γκαρσία (59’) από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ανασταλτικά είχε μεγάλη δυσκολία στην αναχαίτιση των επιθέσεων του γηπεδούχου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας απέκτησε… τρελό ρυθμό. Στο 83ο λεπτό και μετά από γύρισμα του Ίλιτς και σχεδόν σε κενή εστία ο Μιλούνοβιτς «κατάφερε» να μην βρει δίχτυα. Ο Άρης πίεσε αναζητώντας το γκολ, το αναζήτησε μέσα από τις στημένες φάσεις. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλούνοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Ρίστιτς στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το τελείωμα της φάσης ήταν απογοητευτικό.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Φουσού, Πόζογλου, Ρούτσης (85′ Τσούτσης), Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Πόζογλου (53′ Σιάκκας), Γκούρτσας (76′ Κανούλας)

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Καράμπελας, Πίτου, Ρόβας, Τάτος, Παυλίδης (46′ Καπνίδης), Ντούνης (65′ Μιλούνοβιτς), Ιλιτς

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς) Βοηθοί: Κελάζογλου (Χαλκιδικής), Καμπερίδης (Καβάλας)