Σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Αιγινιακός πέρασε με το εντυπωσιακό 5-4 από την έδρα του Πανσερραϊκού και έτσι θα αγωνίζεται και τη νέα αγωνιστική σεζόν στη Β’ Εθνική.Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 0-1 με κεφαλιά του Τσολακίδη, μετά από σέντρα του Φασίδη. Ο Αιγινιακός έκανε το 0-2 στο 28′. Ο Γκατσολάρι με τακουνάκι βρήκε το Ρανγκέλοφ, με το Σέρβο να νικάει το Μέλκα. Σημείωσε ακόμη ένα τέρμα, πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, στο 36’, με το πέναλτι του Γιαζιτζόγλου. Το πέναλτι κέρδισε ο Γκατσολάρι από τον Καψάλης, που έπιασε την μπάλα με το χέρι και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ για τον Πανσερραϊκό, καθώς ο Γκούρτσας με σουτ στο 48′ μείωσε σε 1-3. 2-3 στο 52′ για τα «Λιοντάρια» με το Ρούτση. Στο 59′ ο Αιγινιακός πέτυχε το 2-4 εξαιτίας αυτογκόλ του Φούσου, μετά από σέντρα του Γιαζιτζόγλου. Στο 80’ οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν με την αποβολή του Παπουτσογιαννόπουλου, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή. Τη μπάλα στην άσπρη βούλα έστησε ο Γκούρτσας, ο οποίος ήταν εύστοχος, μείωσε σε 3-4, βάζοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Έλληνας επιθετικός έκανε το 4-4 στο 94′ για τα «Λιοντάρια». Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 4-5, με τέρμα του Ζγκούρη.
ΓΚΟΛ: Γκούρτσας (48’, 80’ πέν. 94’), Ρούτσης (52’)- Τσολακίδης (11’), Ρανγκέλοφ (28’), Γιαζιτζόγλου (36’ πέν.), Φούσου (59’ αυτ.), Ζγκούρη (90+5)
ΚΟΚΚΙΝΗ: Καψάλης (35’)- Παπουτσογιαννόπουλος (79’)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκα, Στέβιτς (70’ Σιάκκας), Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Φούσου, Ρούτσης (74’ Γιαξής), Πόζογλου (46’ Κάκκο), Γκούρτσας.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τοπαλίδης (72’ Ζγκούρη), Γιαζιτζόγλου, Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Αντωνιάδης, Πατράλης, Φασίδης (91’ Σκραπάρας), Τσολακίδης, Γκατσολάρι, Ρανγκέλοφ (85’ Παπαδόπουλος).

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης) Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Τσιότσιος (Μακεδονίας)