Ο ΟΦΗ έγινε η πρώτη ομάδα που σταμάτησε τη Λαμία στην έδρα της για το πρωτάθλημα της Football League.Οι «κυανόλευκοι» γνώριζαν πως με μία ακόμη νίκη θα είναι αγκαλιά με τη Σούπερ Λίγκα, όμως, αυτή δεν ήρθε στο πρώτο από τα τρία ντέρμπι που θα δώσουν στη σειρά. Μπορεί να προηγήθηκαν, αλλά οι Κρητικοί βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν.Η Λαμία έφτασε μεθοδικά στο 1-0, είχε τον έλεγχο του αγώνα και έκανε ευκαιρίες για να προηγηθεί νωρίτερα, όπως και ο ΟΦΗ.Ο αγώνας στον γεμάτο γήπεδο της Λαμίας ήταν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θεαματικός, καθώς ναι μεν δεν είχαμε γκολ αλλά είχαμε από ένα δοκάρι και σημαντικές ευκαιρίες και για τους δύο. Η αρχή έγινε στο 2′ με τον Βάντερσον να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά να βλέπει το δοκάρι να του τρώει την μπουκιά από το στόμα, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με τον Βουό στο 41′ με τον επιθετικό του ΟΦΗ να κάνει το σουτ, την μπάλα να κοντράρει και η μπάλα να χτυπάει και πάλι στο δοκάρι.Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο δεν είχαμε δοκάρια αλλά γκολ. Η αρχή έγινε στο 55′ με τον Ντουρμισάι με πλασέ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κρητικοί ανέβαζαν την απόδοσή τους και τελικά στο 75′ με τον Μιλοσάβλιεφ κατάφεραν να ισοφαρίσουν.Το ισόπαλο αποτέλεσμα δίνει στον Άρη το δικαίωμα να αισιοδοξεί για τη 2η θέση, ενώ υπενθυμίζεται ότι οι Φθιωτοί προέρχονταν από 13 διαδοχικές νίκες στην έδρα τους. Ο ΟΦΗ έγινε η πρώτη ομάδα που τους έκοψε βαθμούς στην έδρα τους.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Βαλιός, Πεταυράκης, Όμο, Ρότσα (46′ Ματσούκας), Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης (88′ Καραγιάννης), Βάντερσον, Ντουρμισάι (72′ Αυγενικού).

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Νάστος, Βουό, Χαντί (57′ Όγκμποε), Μάνος, Πουρτουλίδης, Πάγκαλος (57′ Μιλοσάβλιεφ), Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος (Λάρισας) ΒΟΗΘΟΙ: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Τάτσης (Ηπείρου)