Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε στο «Γεντί Κουλέ» του Πανελευσινιακού με 2-0.

Οι Κρητικοί ήταν πολύ καλύτεροι, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, από τους φιλοξενούμενους. Οι «μελανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ, μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Βλάνταν Μιλοσάβλιεφ εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, νικώντας τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων για το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους, διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 41΄, με δράστη τον Νίκολα Μίκιτς.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Μάλιστα, στο 50΄του ματς, λίγο έλειψε να μειώσουν το σκορ και να ξανά μπουν στο παιχνίδι, όταν ο  Ρόκα με σουτ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Δαύκου. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί, περισσότερο με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ. Το 2-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Μίκιτς, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Όστοϊτς, Αντουκόρ, Μπουρσέλης (85’ Νάστος), Χαντί, Μιλοσάβλιεφ (79’ Κιάσσος), Ράντι, Όγκμποε (74’ λ.τρ. Μάνος).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Γκόμεζ, Τσίγκρος, Τσούπρος, Κωνσταντινίδης, Αρβανίτης, Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης, Γραικός, Κασνέτση, Ιορδανίδης (46’ Δημόπουλος), Κωστόπουλος (46’ Ρόκας).