Ξεκούραστο απόγευμα για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Στην κορυφή της Football League επέστρεψε, έστω προσωρινά, ο Απόλλων Σμύρνης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» διεύρυνε το αήττητο σερί της και με γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου έφτασε στη νίκη (2-0) απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας και… προσπέρασε τη Λαμία στη βαθμολογία. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων στον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο της Ριζούπολης ο Εμάνουελ Κονέ. Το παιχνίδι πήγε εντελώς στα μέτρα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», η οποία το διαχειρίστηκε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Προσπαθούσε να κρατά την μπάλα και να μην αφήνει τους φιλοξενούμενους να πατήσουν περιοχή και το κατάφερνε. Οι «κιτρινόμαυροι», άλλωστε, δεν μπορούσαν να βάλουν δύσκολα στον Απόλλωνα με τον τρόπο που έπαιζαν.

Μετά το 20′ άρχισαν να πιέζουν πιο ψηλά μήπως και κλέψουν την μπάλα και βγάλουν κάποια αντεπίθεση αλλά δεν έγινε ούτε αυτό. Σε κανονική ροή αγώνα φάσεις δεν έβγαζαν και έτσι δεν απείλησαν ούτε μία στιγμή τον Χιώτη με εξαίρεση ίσως το 26′, όταν ο Ντάνκουα έχασε το κοντρόλ και δεν έκανε καν πλασέ.

Δεν άλλαξαν πολλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο ο Απόλλων έδειξε και πάλι διάθεση να το πάει στο ρελαντί. Από άλλη μία στημένη φάση, πάντως, βρήκε και δεύτερο γκολ και κλείδωσε τη νίκη. Στο 55′ ο Κονέ εκτέλεσε φάουλ και ο Περογαμβράκης αμαρκάριστος με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Το ματς στη συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα ειδικά από τη στιγμή που η Αναγέννηση δεν μπόρεσε να βρει ένα γρήγορο γκολ.

Κίτρινες: 59′ Μπαρτολίνι – 54′ Μάιγκα, 70′ Ντεμπελέ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Ντάσιος, Ρομάνο (65′ Τζάνης), Κονέ, Περογαμβράκης (74′ Κρητικός), Μπαρμπόσα (65′ Ομπόντο), Πετρόπουλος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Σμίλτος, Τσόπελας, Μάιγκα, Δημόπουλος, Μπιτέλης, Υφαντής (65′ Βουκομάνοβιτς), Καραγιάννης, Ντάνκουα (50′ Ντεμπελέ), Κρητικός (75′ Μυργιώτης), Τζέκος.