Πέρασε και από τα Χανιά κερδίζοντας 2-1 τον Κισσαμικό και έπιασε ξανά στην κορυφή τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, αλλά εκείνη είχε τις λύσεις με αποτέλεσμα να πιάσει στην κορυφή τον Απόλλωνα Σμύρνης και να διατηρήσει στο +8 από τον Άρη.

Καθοριστική η αλλαγή του Ματσούκα, ο οποίος πέτυχε το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους. Το άλλο είχε μπει από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Βασιλόγιαννη, ενώ για τους γηπεδούχους πολύ κινητικός ήταν ο Μάντζης.

Παιχνίδι κέντρου είχαμε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Λαμία κατά κύριο λόγο να κυκλοφορεί την μπάλα και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους. Χαρακτηριστικό της εικόνας της αναμέτρησης ήταν ότι η πρώτη τελική έγινε στο 20′ με το σουτ του Τζόκιτς να είναι άστοχο. Ωστόσο, επτά λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Παντελάκη να ανατρέπει τον Βασιλόγιαννη. Ο τελευταίος ανέλαβε και την εκτέλεση και έκανε στο 28′ το 0-1.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε και η Λαμία άρχισε να δίνει μέτρα στους Κρητικούς προκειμένου να διαφυλάξει τα μετόπισθεν και να πάει στην ανάπαυλα χωρίς προβλήματα. Έτσι κι έγινε με τις φάσεις να είναι μόλις δύο έως το 45′. Η μία για τους Φθιώτες με σουτ του Παπαργυρίου και η άλλη με τον Ενγκουέμ. Σε αντίθεση με ό,τι είχε προηγηθεί το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά με τον Κισσαμικό να ισοφαρίζει μόλις στο 48′ με σουτ του Μάντζη εντός περιοχής. Έτσι το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Ο επιμένων νικά συνήθως και αυτό έγινε και με τη Λαμία τελικά. Η τελευταία πίεσε όσο μπορούσε και στο 74′ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Ματσούκα, ο οποίος έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης είχε μία ακόμη καλή στιγμή στο 79′, ενώ αμέσως πριν ο Μάντζης είχε προσπαθήσει να ισοφαρίσει.

Στο 80′ ο Ρότσα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και έτσι για τα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να παίξουν με παίκτη λιγότερο.

ΣΚΟΡΕΡ: 48′ Μαντζης – 28′ πεν. Βασιλόγιαννης, 74′ Ματσούκας ΚΟΚΚΙΝΗ: 80′ Ρότσα

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος (70′ λ.τρ. Μαρτίνεθ), Παντελάκης (40′ λ. τρ. Μπουγαΐδης), Γιαλούσης, Κουρέλλας, Ψιάνος, Ν’ Γκουέμ, Γκούμας, Ποκόνγκ (12′ λ.τρ. Μάντζης), Νικόλτσης, Στογιάνοφ.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος (53′ Χριστοφιλέας), Αναστασιάδης, Παπαργυρίου, Κοτσώνης, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Τζόκιτς, Ρότσα, Βάντερσον (66′ Ματσούκας), Ντουρμισάι (86′ Αυγενικού).

ΔIAITHTHΣ: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)  ΒΟΗΘΟΙ: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Κρέτσιμος (Δυτ. Αττικής)