Το Σεριφάτο δεν τα κατάφερε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Νταμπλούχο Ελλάδας Φίλιππο Βέροιας, γνωρίζοντας την ήττα με 30-24. Οι ¨μελανόλευκοι¨ ήταν από την αρχή του παιχνιδιού πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να είναι πίσω στο σκορ με 8 γκολ διαφορά(18-10).

Στην επανάληψη, οι Αιγιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά και πάλι δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας εν τέλει την – εντός προγράμματος- ήττα με 30-24.

Πάντως, τα σημαντικά ματς για το Σεριφάτο έρχονται τώρα, με την έναρξη του δεύτερου γύρου. Εκεί που οι Αιγιώτες έχουν να δώσουν μία σειρά από… τελικούς.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-6, 12-7, 14-8, 18-10 (ημχ.), 22-14, 23-15, 24-18, 26-19, 29-21, 30-24.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 6, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 2, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Μπουκοβίνας, Θ. Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 4, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 7, Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 5, Τριανταφυλλίδης Δ.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 1, Τσεύλικος 2, Φάμπατς 1, Μούγιτς 2, Στούμπης 4, Ξηρός, Μανούσος, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 6, Ζάτσε 3, Γιούπης, Στόσιτς 5.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Καζαντζίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/1-3/3.