Το Σεριφάτο μπορεί να γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ, αλλά έδειξε αντάξιο στις προσδοκίες των Αιγιωτών φιλάθλων, αφού έβγαλε το… λάδι στην Ένωση που πήρε εν τέλει τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με τον… αέρα της έδρας και προηγήθηκε στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού με 2-1. Ωστόσο, οι Αιγιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και στο 10΄ της αναμέτρησης κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το Σεριφάτο να αγωνίζεται ψυχωμένα απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα, όπως είναι η ΑΕΚ. Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά(14-12), αποτέλεσμα της πίεσης που άσκησαν οι γηπεδούχοι στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι. Χαρακτηριστικό του ματς είναι ότι στο 50΄του παιχνιδιού το σκορ ήταν 22-21 υπέρ των γηπεδούχων. Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο πήραν … κεφάλι στο σκορ με τρία γκολ διαφορά(25-22), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Παρ’ όλα αυτά, οι «μελανόλευκοι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο 59:39 του ματς σε 26-25, δίνοντας νέα τροπή στο παιχνίδι. Ωστόσο,  η Ένωση διαχειρίστηκε καλά τα τελευταία δευτερόλεπτα και όχι μόνο κράτησε την πρωτοπορία, αλλά σκόραρε με τον Βαμβακά για το τελικό 27-25, παίρνοντας μία δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 6-5, 8-8, 11-10, 14-12 (ημχ.), 15-15, 17-17, 20-18, 22-21, 25-22, 27-25.

Δίλεπτα: ΑΕΚ 2, Σεριφάτο 4, Πέναλτι: ΑΕΚ 0/0, Σεριφάτο 1/1.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Χ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 6, Μπαλάσκας, Χρόνης, Αλικάκος.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 2, Δημητρόπουλος, Φάμπατς 4, Μπαλωμένος, Τσεύλικος 2, Σαμαράς 3, Στούμπης 4, Μπαξεβάνης, Στόσιτς 5, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 5, Ζάτσε, Γιούπης, Γκιώνης.

Πηγή Φωτό:aek365.com