Το Σεριφάτο έκανε ακόμα ένα σημαντικό… βήμα προς την παραμονή του στην Α1 Εθνική Κατηγορία, έπειτα από τη νίκη επί του Άρη Νικαίας με 24-22. Ωστόσο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, αφού ο Άρης Νίκαιας έβαλε δύσκολα στους Αιγιώτες, δείχνοντας ότι τους αδικεί η τελευταία θέση στην βαθμολογία.

Οι «μελανόλευκοι» δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν προβάδισμα, στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, με δύο γκολ διαφορά(4-6). Ωστόσο, οι «Σερίφηδες» αντέδρασαν και με πιεστική άμυνα έκαναν αντεπίθεση , με αποτέλεσμα στο 25΄να πάρουν το προβάδισμα με ένα γκολ(8-7). Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο μπήκε στην εξίσωση του ματς και ο φίλαθλος κόσμος, με τους παίκτες του Σεριφάτο να αντλούν δύναμη, να πατάνε το… γκάζι κα να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με τέσσερα γκολ διαφορά(12-8).

Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για να κυνηγήσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μειώσουν αρχικά στο 40΄του ματς σε 15-14, να ισοφαρίσουν στο 45΄σε 16-16 και να πάρουν το προβάδισμα(18-19) στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας δύσκολα στους «μελανόλευκους». Οι Αιγιώτες όμως είχαν πάλι απάντηση και πέντε λεπτά αργότερα   στο 55΄, πήραν εκ νέου… κεφάλι στο σκορ με 22-20. Εν τέλει, οι «Σερίφηδες» με καλή διαχείριση στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν τη σπουδαία νίκη επί του Άρη Νικαίας με 24-22 και να έχουν αυτοί τον πρώτο λόγο, όσον αφορά την παραμονή στη κατηγορία.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 3-5, 4-6, 8-7, 12-8, 14-11, 15-14, 16-16, 18-19, 22-20, 24-22.

Δίλεπτες: Σεριφάτο 4, Άρης Νικαίας  8.

Πέναλτι: Σεριφάτο 2/4, Άρης Νικαίας 1/1.

Κόκκινη κάρτα(αποβολή): Κμπιλαβίλι (για επικίνδυνο παιχνίδι).

Σεριφάτο: Νομικός(5), Δημητρουλόπουλος, Φάμπατς(5), Μπαλωμένος, Τσεύλικος(2), Σαμαράς(2), Στούμπης(5), Μπαξεβάνης, Στόσιτς (4), Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι(1), Ζάτσε, Γιούπης, Γκιώνης.

Άρης Νικαίας: Κουρής, Μπελεχρής, Αθανασίου (5), Τούτσης (5), Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μελετάκος (3), Μαλανδρένιας, Δημητρόπουλος, Χρηματόπουλος, Γκουλέ(2), Φωτίου, Χαρμπής, Χαραλάμπους(3), Γραμματικόπουλος(5), Χατζηκωνσταντίνου(1).