Το Σεριφάτο γνώρισε την ήττα από τον Πανελλήνιο με 24-28 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «μελανόλευκοι» παρ’ όλες τις απουσίες τους, κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στην Αθηναϊκή ομάδα. Ωστόσο, το ματς κρίθηκε όταν οι Αιγιώτες  μείωσαν στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης σε 21-22, χωρίς όμως να καταφέρουν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγούνται από την αρχή στο σκορ. Μάλιστα, ο Πανελλήνιος κατάφερε, στο 20΄του ματς,  να πάρει διαφορά τεσσάρων τερμάτων(7-11), την οποία και κράτησε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου(11-15).

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 10λεπτά, αύξησαν ακόμα πιο πολύ την υπέρ τους διαφορά στο +8(13-21), με το …έργο του Σεριφάτο, για να επιστρέψει στο ματς, να δείχνει όχι απλά δύσκολο, αλλά σχεδόν ακατόρθωτο. Ωστόσο, οι «μελανόλευκοι» με… ατσάλινη αντοχή και απίστευτο πείσμα, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς μειώνοντας σε 21-22, στο 52ο λεπτό του παιχνιδιού.  Ο Πανελλήνιος όμως, εκμεταλλευόμενος τις απουσίες των γηπεδούχων, καθώς και την λογική κούραση τους από την υπερπροσπάθεια που είχαν καταβάλει, πήραν εκ νέου διαφορά στο σκορ με τρία τέρματα(21-24), στο 55΄του αγώνα. Εν τέλει, το Σεριφάτο αν και έκανε την ύστατη προσπάθεια του για να πάρει κάτι από το σημερινό ματς, δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 24-28.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 5-7, 7-11, 8-12, 11-15 (ημχ.), 13-17, 13-21, 16-21, 20-22, 21-24, 24-28.

Δίλεπτα: Σεριφάτο 3, Πανελλήνιος 4.

Πέναλτι: Σεριφάτο 2/3 Πανελλήνιος 3/3.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 2, Αλεξόπουλος, Τσεύλικος 2, Φάμπατς 9, Μούγιτς 5, Στούμπης 2, Ξηρός, Μανούσος, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 4, Ζάτσε, Γιούπης.

Πανελλήνιος (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 2, Κρητικός 10, Κωστούλας, Μάτοβιτς 7, Μπαρίκος, Ασβεστάς, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 3, Στούμπης 2, Παπαδόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης 2, Χελιώτης 1. Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης.