Το Σεριφάτο γνώρισε εντός έδρας ήττα με 20-26 από τον Δούκα, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Κορυφαίος παίκτης του παιχνιδιού ήταν ο Μυλωνάς του Δούκα, ο οποίος με 10 προσωπικά τέρματα ώθησε την ομάδα του στη νίκη, σε μία δύσκολη έδρα, όπως αυτή του Αιγίου.

Το πρώτο 10λεπτο του αγώνα ήταν αναγνωριστικό και βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ(4-5). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σταδιακά να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +4(8-12), με αποτέλεσμα να πάνε και προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 12-16.

Στην επανάληψη, τα… πράγματα δυσκόλεψαν πιο πολύ για τους Αιγιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έξι γκολ διαφορά(15-21), στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και εν μέρει το κατάφεραν, αφού για εφτά λεπτά-από το 43΄έως 50΄- κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ. Ωστόσο, παρότι μείωσαν οι γηπεδούχοι σε 18-22, η επιθετική δυστοκία τους, δεν τους επέτρεψε να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο, με αποτέλεσμα ο ΑΣΕ Δούκα να φύγει με τη μεγάλη νίκη από το Αίγιο, επικρατώντας του Σεριφάτο με 20-26.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 4-6, 6-9, 8-12, 12-16 (ημχ.), 13-19, 15-21, 18-22, 18-22, 18-24, 20-26.

Δίλεπτες: Σεριφάτο 3, Δούκας  6.

Πέναλτι: Σεριφάτο 1/1, Δούκας  3/4.
ΣΕΡΙΦΑΤΟ(Γιώργος Παπανικολάου): Νομικός, Τσεύλικος 2, Φάμπατς, Μούγιτς 4, Στούμπης 1, Ξηρός, Μανούσος, Στόσιτς 3, Χατζηκωνσταντίνου 3, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 6, Ζάτσε, Γιούπης, Βασιλειάδης 1.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 1, Ζαμπούνης 2, Μανουσέλης 2, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Πάνου, Μπάγιος 5, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 2, Κολλύρης, Μυλωνάς 10.