Το Σεριφάτο γνώρισε την ήττα από το  πρωτοπόρο στον βαθμολογικό πίνακα, ΙΕΚ Ξυνή, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier1. Οι «μελανόλευκοι»… κοίταξαν στα «μάτια» μια ομάδα όπως αυτή του Δικέα, που έχει το πιο ακριβοπληρωμένο ρόστερ της κατηγορίας και επιβεβαίωσαν ότι δεν θα έχουν ρόλο κομπάρσου στη κατηγορία αλλά, όπως έλεγε και το ¨μότο¨ της ανόδου , ήρθαν για να μείνουν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Αιγιώτες μπήκαν στο παρκέ χωρίς φόβο και κατάφεραν να αγχώσουν τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας. Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, οι «μελανόλευκοι» ήταν ισόπαλοι με σκορ 2-2, ενώ στο 10΄του ματς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων(5-3). Ωστόσο, περνώντας τα λεπτά, η ομάδα του Δικέα, που είναι από τα φαβορί για το πρωτάθλημα, πάτησε… γκάζι και κατάφερε να αυξήσει την υπέρ της διαφορά, στο 20΄, στο +7 (12-5). Το Σεριφάτο προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει αλλά η εμπειρία των γηπεδούχων διατήρησε τη διαφορά στο  +7 (17-10), το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αιγίου μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και προσπάθησε να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες είχε για κάτι καλό. Παρ’ όλα αυτά, στο 50΄του παιχνιδιού, ο Δικέας αύξησε την διαφορά στο +9(27-18). Οι «μελανόλευκοι» ωστόσο, δεν συμβιβάστηκαν και μέσα σε 10 λεπτά, όσο ο χρόνος για να λήξει το ματς, κατάφεραν να βγάλουν στο παρκέ αντίδραση και εγωισμό μεγάλης ομάδας, μειώνοντας στο 55΄σε 28-21 και εν συνεχεία σε 29-24, που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Το Σεριφάτο, παρόλο τη σημερινή ήττα,  κατάφερε να πάρει συγχαρητήρια από όλους για την αγωνιστική του εικόνα και όπως προαναφέραμε, πιστοποίησε πως όντως ήρθε για να μείνει στη κατηγορία και όχι για να έχει απλά ρόλο… κομπάρσου.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-4, 12-5, 15-8, 17-10, 19-12, 21-15, 23-17, 27-18, 28-21, 29-24.

Δίλεπτες: ΙΕΚ Ξυνή 4, Σεριφάτο 2.

Πέναλτι: ΙΕΚ Ξυνή 3/4 , Σεριφάτο 1/3.

Σεριφάτο(Κ.Χατζηκωνσταντίνου): Φάμπατς(1), Τσεύλκος (3), Στούμπης(3), Στόσιτς(6),Χατζηκωνσταντίνου Ν. (4), Κμπιλασβίλι (3), Βασιλειάδης(4), Νομικός, Ξηρός, Μανούσος, Μαγκαφουράκης, Μπεκιάρης, Γιούπης, Ζάτσε.