Έπεσε η… αυλαία του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας ή αλλιώς  της Handball Premier1, με το Σεριφάτο να βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς και οι οποίοι μεταφράζονται σε τρεις νίκες, ισοβαθμόντας μαζί με Φοίβο Συκεών και Αερωπό Έδεσσας. Οι «μελανόλευκοι» πιο αναλυτικά, νίκησαν εκτός έδρας τον Φοίβο Συκεών και τον Άρη Νικαίας , ενώ εντός έδρας επικράτησαν του Αερωπού Έδεσσας. Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι αιγιώτες γνώρισαν την ήττα στην Βέροια από τον νταμπλούχο Ελλάδας Φίλιππο, ενώ στο ντέρμπι των «δικεφάλων» ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 22-24.

Τέλος, τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κατάκτησε ο ΙΕΚ Ξυνή, που με συγκομιδή 20 βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.