Σε ένα επεισοδιακό ματς που είχε διάρκεια περίπου 100 λεπτά, ο Απόλλωνας Σμύρνης με σκόρερ τον Σιατραβάνη (δεν υπήρξε πέναλτι) κατάφερε να… αποδράσει με πολύτιμο βαθμό από το Ηράκλειο στο 1-1 με τον ΟΦΗ, που είχε προηγηθεί με γκολ του Μάνου!

«Όρθιος» στο «Γεντί Κουλέ» έμεινε ο Απόλλων Σμύρνης, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 και παρέμεινε αήττητος στην Football League. Ετσι βρέθηκε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην επιστροφή του στα «σαλόνια», μετά όμως από ένα επεισοδιακό ματς.

Το οποίο είχε ένταση, νεύρα και πολλά παράπονα – δικαιολογημένα σε μεγάλο βαθμό – για τις αποφάσεις του ρέφερι Παπαδόπουλου. Το ντέρμπι ξεκίνησε με εκατέρωθεν «σκληρά» μαρκαρίσματα, σε ένα από αυτά θα μπορούσε να αποβληθεί ο Μπόατενγκ που είχε ήδη κίτρινη κάρτα. Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου άγγιξαν το γκολ με τους Χαντί και Μάνο. Σε αυτό το διάστημα ο Απόλλων απείλησε σε μία περίπτωση με τον Δεληζήση και η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.
Στο δεύτερο μισό η εικόνα του ματς δεν άλλαξε πολύ και στο 53′ οι Κρητικοί «εξαργύρωσαν» την υπεροχή τους όταν ο Μάνος εκμεταλλεύτηκε το μοιραίο λάθος του Χιώτη και άνοιξε το σκορ. Κάπου εκεί οι παίκτες του ΟΦΗ άρχισαν να δίνουν μέτρα στον αντίπαλό τους, χωρίς όμως οι φιλοξενούμενοι να έχουν «βγάλει» τη… μεγάλη φάση. Ωστόσο στο 81′ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ τους σε μαρκάρισμα του Κιάσου επί του Σιατραβάνη, το οποίο όμως δεν φαίνεται να ήταν, καθώς ο διαιτητής «ξεγελάστηκε» από την πτώση του παίκτη του Απόλλωνα. Αυτό σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίες συνεχίστηκαν και μετά την μετατροπή της εσχάτης των ποινών σε γκολ, από τον παίκτη που το κέρδισε, τον Σιατραβάνη. Υπήρξε διακοπή της αναμέτρησης, ενώ στα 9 λεπτά των καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ άγγιξε τρεις φορές τη νίκη. Ομως ο Χιώτης που ευθύνεται για το γκολ του Μάνου, είπε κατά σειρά «όχι» σε Ογκμποε, Βαλλιάνο, Μητρόπουλο. Ετσι η «μάχη» της Κρήτης δεν ανέδειξε νικητή.
ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Κομεσίδης, Παντίδος, Νάστος, Μπόατενγκ (75′ Μητρόπουλος), Χαντί (87′ Ογκμποε), Μάνος, Μιλοσάβλιεβ (66′ Πάγκαλος), Βουό
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Α. Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος (62′ Αλμπάνης), Δεληζήσης, Ντάσιος, Ρομάνο (90’+2′ Τσιάρας), Σιατραβάνης (90’+9′ Κύργιας), Βαλεριάνος, Κονέ, Πετρόπουλος, Μπαρτολίνι, Ομπόντο.
Πηγή:gazzetta.gr