Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αιγινιακό με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους όμως, όσο περνούσε η ώρα να ισορροπούν το ματς. Το παιχνίδι ουσιαστικά δεν είχε μεγάλες φάσεις έως και το 32′ της αναμέτρησης, όταν έπειτα από αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, ο Μπουρτουτζάν βγήκε τετ-α-τετ με τον Στρέζο, πλασάροντάς τον σωστά, για το 0-1.

Οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν μετά την… ψυχρολουσία να αντιδράσουν και εν μέρει το κατάφεραν, αφού δυο λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενουμένων, ο Κρητικός μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και διαγώνια, σούταρε, με τον Τόλιο όμως να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναιγιάλειος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Κρητικό ,το οποίο όμως δεν υπέδειξε ο κ. Μαρκαντωνάτος, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το ήδη διαμορφωμένο σκορ, αφού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξαν  περαιτέρω φάσεις.

Στην επανάληψη, οι «μελανόλευκοι»  μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και ευτύχησαν να το καταφέρουν από νωρίς. Μόλις στο 53’ της αναμέτρησης, έπειτα από ωραία πάσα του Τσιλιγκίρη, ο Σκαρτσίλας πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Τόλιο, γράφοντας το 1-1.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, με ανορθόδοξο ωστόσο τρόπο, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει στο 1-1. Αν και ήταν καλύτερος λοιπόν και έχασε κάποιες καλές ευκαρίες για να πάρει το ματς, ο Παναιγιάλειος εν τέλει, έμεινε στο 1-1 με τον Αιγινιακό και μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Ντέμο (90’+4 Καζβιρόπουλος), Στίκας, Μωυσίδης, Καζναφέρης, Μπούζας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Κρητικός (85′ Βουτσιώτης), Γκούφας (68′ Ξόμπλιος).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πασαλίδης, Λιόλιος, Πατράλης, Ζούρκος, Ζγκούρη (79′ Τσολακίδης), Μπουρντουζάν, Γκατσολάρι (90’+3 Καραγκιόζης), Σκραπάρας (68′ Ρανγκέλοφ).