Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε! Ο Απόλλων Σμύρνης ξεπέρασε το εμπόδιο του Κισσαμικού, νίκησε 1-0 και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Football League. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» για μεγάλο χρονικό διάστημα δυσκολευόταν αρκετά κόντρα στους Χανιώτες, αλλά λυτρώθηκε στο 75′ από τον Διαμαντόπουλο και έτσι εξακολουθεί να είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Β’ Εθνικής.Η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσε ψηλά και έδειξε πως δεν ήρθε για να περάσει ένα ήρεμο απόγευμα στην Ριζούπολη. Απόδειξη οι πολύ καλές της ενέργειες στο πρώτο ημίχρονο που έφεραν σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους. Ο τερματοφύλακας , Διονύσης Χιώτης ήταν εκείνος που κράτησε τον Απόλλωνα στο ματς, αφού στο 32ο λεπτό έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μίλιτς και κράτησε το 0-0. Βέβαια ο Απόλλων θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ νωρίτερα, αλλά στο σουτ του Σιατραβάνη στο 11ο λεπτό η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στο 43′, οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι μετά από ωραία ενέργεια του Πάνου, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο το άγχος των γηπεδούχων ήταν εμφανές. Ο Απόλλων δυσκολεύτηκε πολύ να βγάλει φάσεις, οι παίκτες του στην πορεία δεν είχαν καθαρό μυαλό για να απειλήσουν, αλλά ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 75′. Σε μία ανύποπτη φάση η μπάλα έφτασε στον Διαμαντόπουλο και εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 75′ Διαμαντόπουλος ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: 31′ Μίλιτς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ακης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Χιντζίδης, Μπαρτολίνι, Δεληζήσης, Ντάσιος, Μπαρμπόσα (61′ Διαμαντόπουλος), Κονέ, Πετρόπουλος, Τζάνης (46′ Αλμπάνης), Σιατραβάνης (83′ Ομπόντο)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Γκούμας, Τσοντάκης, Μίλιτς, Νικόλτσης (70′ Μπούλα Κίκε), Γιαλούσης, Μάντζης (63′ Στογιάνοφ), Μπουγαϊδης, Ψιάνος, Τιάγκο Σίλβα (35′ Σελινιωτάκης), Τσερκέζος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκοβέσης (Αρκαδίας) ΒΟΗΘΟΙ: Αρμακόλας (Κυκλάδων), Μπαλιάκα (Λέσβου)