Οι Ηρακλειώτες κέρδισαν με 2-1 την Καλλονή, που διαμαρτύρεται για οφσάιντ στο γκολ του Ράντι στο 85′.Οι Κρητικοί είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 24’ με σκόρερ τον Ευαγγελιδάκη. Αντέδρασαν γρήγορα, ισοφάρισαν στο 37’ με τον Κώτσιο και τελικά πήραν με δυσκολία το τρίποντο χάρη σε τέρμα του Ράντι στο 85’. Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στη φάση του 18′, καθώς οι άνθρωποί της υποστηρίζουν ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ζουλιώτη. Ο ΟΦΗ είχε την ανούσια υπεροχή, χωρίς να απειλήσει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Καλλονή, από την άλλη, στην πρώτη της φάση, άνοιξε το σκορ. Στο 24’, ο Ευαγγελιδάκης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, όμως οι Κρητικοί απάντησαν γρήγορα, στο 37’, με το πλασέ του Ηλία Κώτσιου. Ο έμπειρος αμυντικός έφερε το ματς στα ίσα, δεν πανηγύρισε το γκολ, καθώς είχε φορέσει στο παρελθόν τη φανέλα της Καλλονής, και μάλιστα χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους της ομάδας της Μυτιλήνης.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 47′ ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Μητρόπουλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα αντέδρασε αποτελεσματικά και σε κεφαλιά του Μάνου.

Στο 58′ το σουτ του Χαντί έφυγε λίγο άουτ, για να απαντήσει στις ευκαιρίες η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά στο 61′, όταν ο Σισέ σούταρε και ο Στρέζος πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Χαντί βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το σουτ για να διώξει ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ, ενώ στο 68′ και με τις ευκαιρίες να είναι διαδοχικές στις δύο εστίες ο Στρέζος νίκησε στο τετ α τετ τον Σοφιάνη σε αντεπίθεση της Καλλονής.

Tελικά, το διπλό για τον ΟΦΗ ήρθε από το γκολ του Ράντι στο 85′, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο, με τους γηπεδούχους, πάντως, να διαμαρτύρονται για οφσάιντ.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Αποστόλου (68’ Σβόγιτς), Γιουκαρής (77’ Αγριμάκης), Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ (81’ Τριανταφύλλου), Σοφιάνης.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Παντίδος, Κώτσιος, Μητρόπουλος (56’ Όγκμποε), Πουρτουλίδης, Μπόατενγκ (70’ Πάγκαλος), Μάνος, Χαντί, Ράντι (93’ Νάστος).

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας) Βοηθοί: Δόσης (Αθηνών), Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής)