Ο Παναιγιάλειος, αν και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον νεοαποκτηθέντα Τιμούρ Αγιούποφ, δεν κατάφερε να φύγει από την Πρωτεύουσα της Ημαθίας με βαθμό ή βαθμούς, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 3-1 από την Βέροια των χιλίων προβλημάτων.

Όπως προείπαμε, οι «μελανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 2΄του παιχνιδιού με το πλασέ του Αγιούποφ, έπειτα από λάθος γύρισμα του Δόρη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στην πρώτη τους καλή ευκαιρία έκαναν το 1-1 με την κεφαλιά του Δαμιανάκη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λίταινα, αποτέλεσμα που έμεινε έως το… 44΄  λεπτό, όταν και ο κ. Σιδηρόπουλος του συνδέσμου Έβρου σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Βέροια μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας εκτός τα όποια προβλήματα της και στο 59΄του παιχνιδιού, ευτύχησε να κάνει το 2-1 με το σουτ του Μπλέτσα. Και σαν… να μην έφτανε αυτό για τον Παναιγιάλειο, πέντε λεπτά αργότερα(64΄) έμειναν και με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Γιάννη Γκούμα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους και με… σύμμαχο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, κατάφεραν να «κλειδώσουν» την υπόθεση τρίποντο, όταν ο Μπαστιάνος βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα και ο Γραμματίκας στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Μιλάμε σίγουρα για μία ήττα που… πληγώνει πολύ τον Παναιγιάλειο, αφήνοντας τον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 13 βαθμούς συγκομιδή, οχτώ πίσω από την  12η θέση(21 βαθμούς) και την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Πλέον, οι εκτός έδρας βαθμοί  έχουν γίνει είδος προς… εξαφάνιση για την Αιγιώτικη ομάδα, που συνεχίζει να βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, ενώ υπάρχει και το ερώτημα: αν ούτε τώρα πήραμε αποτέλεσμα… τότε που και πότε;; Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να εξαντλήσει τις πιθανότητες παραμονής ο Παναιγιάλειος, θα πρέπει να μην έχει απώλειες βαθμών, τουλάχιστον, στα εντός έδρας παιχνίδια του.

Βέροια (Τόλης Τερζής): Γιαγκιόζης, Καψάλης, Κοζάκης, Δαμιανάκης, Λάσκαρης, Μπλέτσας, Λαζόπουλος (80’ Οφέι) , Δόρης, Λίταινας, Γιαμόα (46’ Μπαστιάνος), Βανκεβάι (90’ Μέξης).

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας (80’ Τσάινα), Βλάχος, Μηλιώτης, Σμίλτος (55’ Τζένετ), Πολινιάδης (70’ Χαρίτος), Αγιούποφ, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Σκαρτσίλας, Σταματής.