Ο Παναιγιάλειος δεν τα κατάφερε στο «Γεντί Κουλέ» απέναντι στον ΟΦΗ και αποχαιρέτησε το 2016 με ήττα. Οι «μελανόλευκοι» πάλεψαν  το ματς, είχαν αμυντική συνοχή και καλή κυκλοφορία αλλά δεν είχαν την τελική πάσα στην επίθεση.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργηθούν ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, όσο κυλούσε ο χρόνος, ο ΟΦΗ έπαιρνε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Στρέζου. Οι «μελανόλευκοι» με την σειρά τους, είχαν όπως είπαμε καλή κυκλοφορία και μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα θα μπορούσαν να είχαν κάνει την ζημιά στους Κρητικούς. Παρ’ όλα αυτά, αν ο επόπτης  δεν σήκωνε την σημαία του σε ένα οριακό οφ-σάϊντ, ο Παναιγιάλειος θα ήταν αυτός που θα είχε σκοράρει στο ματς, αφού ο Ξόμπλιος ήταν ολομόναχος με το τέρμα,  δυσκολεύοντας πιο πολύ το έργο του ΟΦΗ.

Στην επανάληψη, οι Κρητικοί που έχουν ως στόχο την άνοδο, «καιγόντουσαν» για το τρίποντο, με αποτέλεσμα να  πιέσουν εξ’ αρχής την «Μαύρη Θύελλα». Οι «ασπρόμαυροι» της Κρήτης μάλιστα, ευτύχησαν να προηγηθούν στο καλό τους διάστημα, όταν έπειτα από σέντρα του Μιλοσάβλιεφ, ο Όγκμποε με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου για το 1-0.  Ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του, στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από κόρνερ του Ράντι, ο Κομεσίδης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι της εστίας του Παναιγιάλειου. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν, εν μέρει το κατάφεραν αλλά και πάλι χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Δαύφου, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει έως το τέλος του παιχνιδιού.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Κομεσίδης, Αντουκόρ, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (71′ Βαλλιάνος), Όγκμποε, Βουό (90’+2 Βρεττός), Ράντι (80′ Μάνος)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Σανδραβέλης, Ρότα, Κοντοές, Βλάχος, Τσιλιγκίρης, Μπούζας, Ξόμπλιος, Κατίδης (89′ Καζβιρόπουλος), Κρητικός, Σκαρτσίλας (77′ Μπουρλάκης)