Ο Άρης δεν έπεισε στο Μάλεμε. Ωστόσο, πέτυχε το ζητούμενο επιστρέφοντας στις νίκες κόντρα στον ΑΟΧ.Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε τρεις καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 8′ και στο 12′ ο Γεωργίου «έβγαλε» τα σουτ των Παυλίδη, όπως και αυτό του Τάτου στο 12′. Στα λεπτά που ακολούθησαν στο πρώτο 45λεπτο, ναι μεν οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου είχαν την υπεροχή, αλλά δυσκολεύονταν αισθητά να αρπάξουν την ευκαιρία. Ο Αντώνης Καπνίδης πέρασε στο ματς στο 46′ και χρειάστηκε λίγα λεπτά για να ανοίξει το σκορ και να διώξει το άγχος από τους συμπαίκτες του. Στο 63′ ο Τάτος έδωσε στον Παυλίδη, αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο στράικερ των Θεσσαλονικέων με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.. Στο 70ό λεπτό ο Τάτος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Καπνίδης σημάδεψε το οριζόντιο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα καταλογίστηκε –ορθότατα- πέναλτι σε άτσαλο μαρκάρισμα του Ηρακλή πάνω στον Ντούνη. Ο Τάτος πήρε φόρα από την άσπρη βούλα και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γεωργίου πραγματοποιώντας το 0-2. Επίσης, ο 27χρονος χαφ σκόραρε για έβδομη φορά στην τρέχουσα σεζόν και δεύτερη κόντρα στα Χανιά.

Τα εναπομείναντα λεπτά αποδείχθηκαν διαδικαστικά εκτός από μία φάση διαρκείας στο 87ο λεπτό, όπου ο Ρούνεϊ είχε κεφαλιά άουτ σε κενή εστία.

ΑΟΧ (Ν. Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Ηρακλής (72′ Αφράτης), Κοζάκης (72′ Ντούμος), Τσουκάνης, Δαμιανάκης, Φουρλάνος, Λάσκαρης (84′ Μηλιώτης), Αποστολόπουλος, Ρούνεϊ, Σταματής

ΑΡΗΣ (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Τζανακάκης (77′ Καράμπελας), Ρόβας (72′ Μακουτά), Πίτου (46′ Καπνίδης), Τάτος, Παυλίδης, Ντούνης, Ιλιτς,

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)  Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), Λυμπερόπουλος (Αθηνών)