Ο Παναιγιάλειος επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Καλλονής με 2-0 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Οι «μελανόλευκοι» παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήραν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα της Μυτιλήνης, φτάνοντας έτσι στους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα και κρατώντας ακόμα μία αγωνιστική αήττητο το «κάστρο» τους.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία του Θανάση Γκαραβέλη. Αυτό διήρκησε μέχρι και το 25ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού με την σειρά τους, να προσπαθούν να βρουν τα δικά τους… πατήματα και να δώσουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Από το 20΄και μετά, ο Παναιγιάλειος ανέλαβε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 16΄με το γυριστό σουτ του Κρητικού, λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 22΄του ματς, όταν ο Σκαρτσίλας έπειτα από ωραία μπαλιά του Ιβάνκο, πέρασε και τον Μανιάτη, χάνοντας όμως τον βηματισμό του, με αποτέλεσμα το πλασέ του να μην βρει στόχο. Πριν τελειώσει το ημίχρονο, οι «μελανόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει… κεφάλι στο σκορ, όταν σε λάθος απομάκρυνση του Σάββα, ο Στίκας βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον πορτιέρο της Καλλονής, με το πλασέ του όμως να μην απειλεί τον Μανιάτη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με… στόχο το γρήγορο γκολ, που θα του έδιωχνε το άγχος.  Αυτό το κατάφερε λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρα παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 65΄, όταν ο Κρητικός έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την μεγάλη περιοχή και με ένα δυνατό σουτ, ξεγέλασε τον Μανιάτη που έπεσε καθυστερημένα, γράφοντας το 1-0, μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους. Είκοσι λεπτά αργότερα,στο 85΄του ματς,  ο Λεωνίδας Σκαρτσίλας έπειτα από πάσα του Μπούζα, βγήκε τετ-α-τε με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, τον οποίο και πλάσαρε σωστά για το 2-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά και τη νίκη για την ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς, δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναιγιάλειο εν τέλει να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Παναγιώτου (46′ Ντέμο), Μπούζας, Ρότα, Μωυσίδης, Καζναφέρης, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Κρητικός, Ιβάνκο.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Αποστόλου, Ευαγγελιδάκης, Γιουκαρής, Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ (66′ Σβόγιτς), Σοφιάνης.