Οι μεγάλες ομάδες φαίνονται στα δύσκολα λέμε όλοι οι φίλαθλοι.

Και ο Κεραυνός Αιγίου αυτό απέδειξε σημερα, το πόσο ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ παραμένει  με τη σημερινή του εμφανιση και νίκη απέναντι στην Ένωση Ιλίου με 82-78.

Παίζοντας με την πλάτη στο τοίχο η αιγιώτικη ομαδα γνώριζε ότι η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για την επιβίωση της στην Γ’ Εθνικη.

Και στο σημερινό παιχνιδι όπως κάθε μεγάλη ομαδα είχε δίπλα της και το κόσμο της που στις δύσκολες στίμες με την δίκη του παρουσία ,έδειχνε ότι  Νίκος Καραγιάννης είχε 6 παίκτες στο παρκέ απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες  του πρωταθλήματος .

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ δείχνοντας ότι οι 300 και πλέον θεατές θα παρακολουθούσαν ένα πολύ συναρπαστικό 40λεπτο.

Το πρώτο 20 λεπτό έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ με 33-38.

Με την επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο με τον  Δήμο  Φωτίου να  φορτώνει το καλάθι της Αθηναϊκής ομάδας  (30 πόντους με 5 τρίποντα) και τους συμπαίκτες του να τον ακολουθών σε αυτό το ξέφρενο ρυθμό ο Κεραυνός Αιγίου πήρε προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το 3ο 10λεπτο με σκορ 59-56.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ηταν πραγματικά ματς υψηλών απαιτήσεων και από τους 2 αντιπάλους. Η αιγιώτικη ομαδα κατάφερε να ξεφύγει με 11 πόντους διαφορά (69-58), αλλα η Ένωση έβρισκε πάντα τον τρόπο με τα εύστοχα 3ποντα να παραμένει κοντά στο σκορ (75-71).

Στο τελευταίο δίλεπτο ήρθε όμως η στιγμή και του κόσμου που με την δίκη του δύναμη έδωσε την κατάλληλη  ώθηση και ενέργεια  στην ομαδα βοηθώντας να παίρνει τελικά τη μεγάλη από πάσης πλευράς  (βαθμολογική και ψυχολογική) νίκη για τη συνέχεια, με τον πίνακα να γράφει το τελικό 82-78.

Δεκάλεπτα: 22-19, 33-38, 59-56, 82-78

Διαιτητές: Σταθόπουλος, Ζιώγας
Κεραυνός Αιγίου (Καραγιάννης): Στογιάνοβιτς 6 (1), Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Φωτίου 30 (5), Σούλης, Σκλάβος 15 (3), Αγγελόπουλος 10 (1), Καραγιάννης 14, Σκόνδρας 2, Δούρος.
Ένωση Ιλίου (Καράμπελας): Βαϊδάκης 17 (2), Μπέλλας Ι. 17 (4), Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 11 (3), Πανουσόπουλος Θ., Τσολάκης 18 (1), Μπέλλας Ο. 10