Ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό από τον Εργοτέλη, γνωρίζοντας μάλιστα την συντριβή με 5-1, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Οι «μελανόλευκοι» μετά από αυτή την ήττα συνεχίζουν να βρίσκονται με την… πλάτη στον τοίχο και πλέον η νίκη με την Παναχαϊκή την Μεγάλη Πέμπτη είναι «μονόδρομος».

Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, στο 10΄του ματς, όταν ο Κάιπερς νικήθηκε από τον Τσάπαλο σε εκτέλεσε πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Μπουσάκη. Οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία. Ωστόσο για πολλοστή φορά και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές. Ο Κάιπερς, στο 41΄της αναμέτρησης βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον πορτιέρο του Παναιγιαλείου για το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, οι Αιγιώτες κατάφεραν με τον Στραματή, στο 47΄, να κάνουν το 1-1. Με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους, οι φιλοξενούμενοι  έχασαν ακόμα δύο ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα , με τον Σταματή και το σουτ του Βλάχου, στο 48΄και 49΄αντίστοιχα. Εν τέλει, μία αδράνεια της άμυνας του Παναιγιαλείου, αλλά και μία όμορφη ατομική ενέργεια του Έφορντ  στο 56΄, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Τσάπαλο, έφερε το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «μελανόλευκους», ο Κάιπερς τέσσερα λεπτά αργότερα(60΄) πραγματοποίησε το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Εργοτέλης που πλέον έπαιζε με… φτερά στα πόδια, έκανε το 4-1 με τον Σταματάκο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, στο 64΄της αναμέτρησης, απέναντι σε έναν Παναιγιάλειο που κατέρρευσε σαν… χάρτινος πύργος μετά το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους «κιτρινόμαυρους» του Ηρακλείου, το έβαλε ο ΄Εφορντ, στο 89΄του ματς (5-1).

Πλέον, ο Παναιγιάλειος, που δείχνει πως δεν μπορεί στα εκτός έδρας, θέλει μόνο τη νίκη με την Παναχαϊκή, όπως και σχεδόν σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια, ώστε να έχει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουρσέλης (78’ Αγγελόπουλος), Μπουτσάκης (66’ Κούρτι), Μανουσάκης (51’ Έφορντ), Σταματάκος, Κάιπερς

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας (46 Κάναλς), Μηλιώτης, Γραμματίκας, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Τζανουλίνος, Γκούμας, Ζαφειράκης (32’ Πολιανίδης), Σκαρτσίλας (62’ Αγιούποφ), Σταματής

Το Φιλμ της αναμέτρησης:

2′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης έκανε το πλασέ, ο Τσάπαλος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

10′  Πέναλτι για τον Εργοτέλη, από ανατροπή του Τσάπαλου πάνω στον Μπουτσάκη.

11′ Εκτέλεση από τον Κάιπερς, μπλοκάρει ο Τσάπαλος και το 0-0 παραμένει.

15′ Ο Εργοτέλης έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει, έχοντας και χαμένο πέναλτι. Ο Παναιγιάλειος απλά περιμένει να βγει στην αντεπίθεση, έχοντας παθητικό ρόλο μέχρι στιγμής.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Γραμματίκα.

20′ Σέντρα- σουτ του Τζανουλίνου, μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Νικολακάκη.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Σκαρτσίλα.

30′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Σταμόπουλου, η μπάλα λίγο άουτ.

33′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Πολιανίδης στη θέση του Ζαφειράκη.

41′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη με πλασέ του Κάιπερς.

43′ Σουτ από τον Σκαρτσίλα, μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

46′ Ημίχρονο στο ματς.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46′ Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Κάναλς στη θέση του Ρέλλα.

47′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Παναιγιάλειο με τον Σταματή να κάνει το 1-1.

48′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Ο Σταματής πήρε την μπάλα, βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και αντί να σουτάρει, πάσαρε σε χώρο που δεν ήταν κανείς του Παναιγιαλείου.

49′ Σουτ του Βλάχου, η μπάλα κάπου βρίσκει και περνάει κόρνερ.

50′ Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Έφορντ στη θέση του Μανουσάκη.

54′ Δοκάρι για τον Εργοτέλη μετά από προβολή του Κάιπερς.

56′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη με προσωπική ενέργεια και σουτ του Έφορντ.

60′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη με σκόρερ τον Κάιπερς.

61′ Τελευταία αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Ντέιβιντ στη θέση του Σκαρτσίλα.

64′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη με τον Σταματάκο.

65′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Κούρτι στη θέση του Μπουτσάκη.

72′ Μοναδικό τετ α τετ του Κάιπερς με τον Τσάπαλο, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

77′ Τελευταία αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης δίνει τη θέση του στον Αγγελόπουλο.

83′ Πλασέ του Έφορντ, μπλοκάρει ο Τσάπαλος.

89′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη με τον Έφορντ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

93′ Τέλος της αναμέτρησης.