Το «13 στα 13» εντός έδρας πέτυχε η Λαμία, που επικράτησε με 3-1 του Πανσερραϊκού στο ΔΑΚ. Οι Φθιώτες διατήρησαν το απόλυτο στο κάστρο τους, υποχρέωσαν τους Σερραίους στην τέταρτη ήττα στη σειρά και καλούνται πλέον να περάσουν και από το Μενίδι πριν ξεκινήσουν τα ντέρμπι, τα οποία θα κρίνουν τα πάντα.Με τον καλύτερο Τρόπο ξεκίνησε το ματς για τη Λαμία,στο 6ο λεπτό ο Μπουλούλης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρίστιτς, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο ο παίκτης της Λαμίας ήταν σε φανερή θέση οφσάιντ.το 2-0 για τη Λαμία ήρθε στο 39’ από το κεφάλι του Καψάλη, ο οποίος αιφνιδιάστηκε έπειτα από το κόρνερ του Αυγενικού και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Πανσερραϊκός πρόλαβε να απαντήσει πάντως πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσελεπίδη να παίρνει την κεφαλιά προ του Πίτκα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, μειώνοντας σε 2-1. Το 2-1 ωστόσο δεν ήταν το σκορ ημιχρόνου, φού στο 45’+1 έγινε το 3-1 από τον Καραγιάννη.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό με τη Λαμία να καθιστά σαφές από τα πρώτα λεπτά πως για εκείνη προείχε το να κρατήσει το προβάδισμά της. Έτσι έριξε τον ρυθμό, άφησε όποτε χρειάστηκε την μπάλα στον Πανσερραϊκό και επιχείρησε να κοντρολάρει το ματς.

Σκόρερ: 6’ Μπουλούλης, 39’ αυτ. Καψάλης, 45’+1’ Καραγιάννης / 43′ Τσελεπίδης

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (77’ Βάντερσον), Ντουρμισάι (86’ Πατσαρούχας), Βαλιός, Αυγενικού, Ρότσα, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Σπυρόπουλος (72’ Τσούκαλος).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (λ.τ. 46’ Παπατζίκος), Ιωαννίδης, Καψάλης, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Ντοράγκι, Ρούτσης, Πόζογλου (60’ Τσούτσης), Κανούλας, Φούσου (82’ Ταχματζίδης).

Διαιτητής: Συμεωνίδης (Πιερίας) Βοηθοί: Παπαδημητρίου (Λάρισας), Ζέρβας (Πιερίας).