Η Λαμία πέρασε και από την Καλλιθέα με 0-1, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασιλόγιαννη και παρέμεινε στην δεύτερη θέση και στο +6 από τον τρίτο Άρη. Το πρώτο μέρος δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην παίζουν καλό ποδόσφαιρο και την Καλλιθέα να είναι ελαφρώς καλύτερη στο παιχνίδι. Ωστόσο, οι στιγμές που δημιούργησε δεν ήταν ικανές να απειλήσουν την εστία του Πίτκα. Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε άγρια τροπή. Αρχικά, η Λαμία μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να κυριαρχήσει με αποτέλεσμα στο 65′ να κερδίσει πέναλτι. Σε μια δύσκολη φάση, ο Βάντερσον πέρασε και τον Μιχελή με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας να φαίνεται πως απομακρύνει την μπάλα. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βασιλόγιαννης για το 0-1.Ακολούθησε αναστάτωση στον πάγκο που έφερε την αποβολή του Γιάννη Αβραντίνη που παρακολουθούσε την αναμέτρηση από εκεί. Ο παράγοντας της ομάδας, μάλιστα, έκανε νόημα και στους ποδοσφαιριστές να αποχωρήσουν, αλλά επικράτησαν οι πιο ψύχραιμοι και δεν έφυγαν. Η Καλλιθέα τελείωσε το ματς με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Καραγιάννη με δύο κίτρινες κάρτες στο διάστημα που πήγαινε προς την γραμμή για να γίνει αλλαγή.Στο 97′ οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το μεγάλο διπλό της Λαμίας.Ο διαιτητής κράτησε εννέα λεπτά καθυστερήσεις και στο 7ο από αυτά οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Αναστασιάδη σε σουτ του Μασέδο και η κάμερα δείχνει πως υπήρξε επαφή, αλλά δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ήταν μέσα ή έξω από την περιοχή. Ο διαιτητής, πάντως, δεν έδωσε ούτε φάουλ.

ΣΚΟΡΕΡ: 67′ πεν. Βασιλόγιαννης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 75′ Καραγιάννης (2 κιτρ.)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Μιχελής, Σταμόπουλος, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Πάτας, Κατσικογιάννης, Σταματάκος (92′ Σμυρλής), Μασέδο, Μάκο (80′ Ηλιάδης), Καντέ (88′ Γουόρντεν), Κρεββατάς.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος (81′ Χριστοφιλέας), Παπαργυρίου, Αναστασιάδηςμ, Βαλιός, Μπουλούλης (46′ Ρότσα), Καραγιάννης, Όμο, Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι (50′ Ματσούκας), Βάντερσον.

ΔIAITHTHΣ: Τσαμούρης (Πειραιά) ΒΟΗΘΟΙ: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Κοτζαμανίδης (Πειραιά)