Ο Κισσαμικός ισοφάρισε στο 95′ τον Πανελευσινιακό και απέσπασε ισοπαλία (1-1)!Μια… ανάσα από την πρώτη της νίκη στη Football League ήταν η Ελευσίνα. Η ομάδα της Δυτικής Αττικής κρατούσε μέχρι το 94′ το «διπλό» στα Χανιά επί του Κισσαμικού, αλλά στο 95′ ο Μαρτίνεθ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1!Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17′ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταματάκη, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στο τείχος. Η ομάδα του Καστελλίου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε για το τέρμα της ισοφάρισης, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες  Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό ήταν ανάλογο. Ο Κισσαμικός είχε λάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να φτάσει στα καρέ των αντιπάλων του. Κύριος εκφραστής της επιθετικής δραστηριότητας του συλλόγου, ήταν ο Μαρτίνεθ π[ου επιχειρούσε με κάθε δυνατό τρόπο να κάνει αισθητή την παρουσία της ομάδας του. Συγκεκριμένα απώλεσε δύο ευκαιρίες στο 57’ και στο 70’, προειδοποιώντας για το τι θα επακολουθούσε. Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τους παίκτες του Τάκη Τσακαλίδη στο 81ο λεπτό.

Για την ακρίβεια ο Μίλιτς δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, κάνοντας δυσχερέστερο το έργο των συμπαικτών τους. Βέβαια το αξιοσημείωτο είναι πως η αριθμιτική υπεροχή αποκαταστάθηκε άμεσα. Δύο λεπτά αργότερα ο Αρναούτογλου που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, αντίκρισε σε διάστημα ολίγων λεπτών δύο κίτρινες κάρτες, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Κισσαμικός διαμαρτυρήθηκε για φάουλ μέσα στην περιοχή που έγινε στον Κίκε, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι είχαν αναθαρρήσει και πίεσαν μαζικά για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Εν τέλει δικαιώθηκαν! Στο 95’ ο Μαρτίνεθ που νωρίτερα είχε μερικές τελικές προς την εστία, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 για την ομάδα του, σώζοντας κυριολεκτικά στην εκπνοή τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Κορτέσης (Αθηνών), Κοκμοτός (Ρεθύμνου)

Κίτρινες: 45+2’ Σταθάκης, 45+3’ Τσερκέζος, 85’ Κίκε -42’ Μακρυωνίτης, 45’ Νίασον, 45+2’ Πρίντεμπς, 85’ Τσίγκρος, 87’ Σιλιγαρδάκης

Κόκκινες: 80′ Μίλιτς – 82′ Αρνατούτογλου

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Τάκης Τσακαλίδης): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσοντάκης (67′ λ. τρ. Κουρέλλας), Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα (72′ Ποκόνγκ), Μαρτίνεθ, Κίκε, Θέος (55′ Μάντζης), Μίλιτς.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μακρυωνίτης, Τσίγκρος, Κασνέτση, Τσούπρος, Γραικός, Καμπούρης, Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης (75′ Αγγελούδης), Ακούζιε (46′ Αρναούτογλου), Πρίντεμπς, Νίασον (59′ Κορομηλάς).