Οι γηπεδούχοι έκαναν ακριβώς ό, τι έπρεπε προκειμένου να μείνουν όρθιοι αντιμετωπίζοντας τον Άρη ο οποίος προβαλλόταν ως φαβορί. Χαρακτηριστικά, οι νησιώτες έβγαλαν πείσμα, αυταπάρνηση και αυτοσυγκέντρωση αποτρέποντας ταυτόχρονα τους «φλύαρους» Θεσσαλονικείς για φτάσουν στο γκολ. Κάτι τέτοιο έδινε στους γηπεδούχους έναν πολύτιμο βαθμό – επιβράβευσης αναφορικά με τους κόπους που κατέβαλλαν επί 94 λεπτά μέσα στον αγωνιστικό χώρο στην ύστατη προσπάθεια την οποία κατέβαλλαν στο κυριακάτικο (19/03) ματς για την 21η αγωνιστική. Όλα άλλαξαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ίλιτς βρέθηκε σε θέση βολής ανοίγοντας το σκορ! Επομένως, ο Άρης διατηρεί ακέραιες τις πιθανότητες ανόδου μετά την ισοπαλία που έφερε η Καλλονή στην Ελευσίνα φτάνοντας ταυτόχρονα στις τέσσερις σερί νίκες.Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος για τον Άρη. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να έχει την κατοχή (52% – 48%), αλλά και περισσότερες τελικές προσπάθειες (7-4).το δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή πήγε το ματς όπως ήθελε. Όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά ήταν εκείνη που έφτανε περισσότερες φορές έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων.Εν τέλει η λύτρωση για τον Άρη ήρθε στο 90’+5′ με τον Σέρβο επιθετικό, το γκολ του οποίου έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς από τα μέλη της αποστολής, αφού άπαντες μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Κίτρινες: 20’ Σισέ, 42’ Σβόγιτς, 75’ Λαμπράκης, 90+7’ Ζουλιώτης – 45+2’ Σόουζα, 84’ Πίτου Γκαρσία, 90+7’ Τζανακάκης

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκάρης, Λιταίνας, Σβόγιτς, Λαμπράκης (78’ λ.τρ. Αποστόπολου), Σισέ (22’ λ.τρ. Αγριμάκης), Σοφιάννης (88’ Τζελίδης).

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Ρόβας (70’ Παυλίδης), Τάτος, Πίτου, Ντούνης (65’ Ανάκογλου), Μπαργκάν (19’ λ.τρ. Καπνίδης), Ίλιτς.