Ο Παναιγιάλειος μπήκε με το… δεξί στο 2017, αφού επικράτησε εντός έδρας της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Λαμίας. “Χρυσός” σκορερ για την Μαύρη Θύελλα, ο Ηλίας Τσιλιγγίρης!!

Στα αγωνιστικά, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναιγιάλειο. Ωστόσο, οι “μελανόλευκοι” ισορρόπησαν το ματς και όσο πέρναγαν τα λεπτά προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Τσέναμο.

Παρ’ όλα αυτά όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι από τους γηπεδούχους, χάνοντας πολύ μεγάλες ευκαιρίες, για να ανοίξουν το σκορ τόσο  με το δοκάρι του Φερφελή, έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Βάντερσον, όσο και στο σουτ του Καραγιάννη, από το ύψος του πέναλτι, που ωστόσο απόκρουσε εκπληκτικά ο Στρέζος, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, οι μελανόλευκοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο την επίτευξη κάποιου γρήγορου γκολ. Οι ευκαιρίες όμως ήταν ελάχιστες στο ματς, αφού και οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δυο εστίες. Οι μελανόλευκοι ωστόσο ήταν αυτοί που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, εκεί που το ματς ήταν ισορροπημένο χωρίς φάσεις, στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.Ο Μπούζας εκτέλεσε φαουλ από τα δεξιά, ο Αναστασιάδης έδιωξε με το κεφάλι, με την μπάλα να καταλήγει στον Τσιλιγγίρη, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το αριστερό μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Τσέναμο, γράφοντας το 1-0. Η «Μαύρη Θύελλα»  στα εναπομείναντα λεπτά έκλεισε τους χώρους στην άμυνα, με τον Δημήτρη Σπανό να συμβάλλει σε αυτό με την αλλαγή του Μωυσίδη, με αποτέλεσμα να μην ανησυχεί καθόλου από την ομάδα της Φθιώτιδας έως το τέλος του ματς, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Αναστασιάδη από το ύψος της μικρής περιοχής και έπειτα από φάουλ, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου.

Το 1-0 λοιπόν έμεινε έως το τέλος του ματς, με τον Παναιγιάλειο να πανηγυρίζει την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα και συνάμα πιο σημαντική, μέχρι την επομένη.

Τέλος, πρέπει να αναφερθεί ότι πολλές αποφάσεις του διαιτητή , κ.Πουλημά, εκνεύρισαν τους ποδοσφαιριστές του Παναιγιάλειου, ενώ το δοκάρι της Λαμίας προήρθε από καθαρό οφ-σαιντ του Φερφελή.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Βλάχος (18′ λ. τρ. Κοντοές), Ντέμο, Τσιλιγκίρης, Καζναφέρης, Στίκας, Μπούζας, Κατίδης (68′ Μωυσίδης), Κρητικός, Σκαρτσίλας.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου (46′ Πεταυράκης), Αναστασιάδης, Κοτσώνης (74′ Αυγενικού, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (68′ Τσούκαλος), Βάντερσον, Φερφελής.