Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Άρη Νικαίας  πέτυχε το Σεριφάτο με σκορ 24-30, αφήνοντας την ομάδα της Νίκαιας στους 0 βαθμούς. Το «διπλό» αυτό μάλιστα αποκτά μεγαλύτερη σημασία για την Αιγιώτικη ομάδα, αφού επετεύχθη επί ενός αντιπάλου , που έχει τους ίδιους στόχους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με το Σεριφάτο να καταφέρνει να προηγείται, στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, με 5-7. Ο Άρης ωστόσο, κατάφερε να απαντήσει, εκμεταλλευόμενος και την επιθετική αδράνεια των φιλοξενούμενων από το 15΄έως και το 25΄, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 13-9.

Στην επανάληψη, οι Αιγιώτες μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο παρκέ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, στο 40ο  λεπτό του ματς, σε 15-15. Μέχρι και το 45΄, η ομάδα του Αιγίου είχε βραχεία κεφαλή ενός γκολ, με τη Αθηναϊκή ομάδα όμως να πιέζει από την πλευρά της για να φτάσει στη νίκη και εν τέλει να καταφέρνει να παίρνει το προβάδισμα στο 50΄, με 20-19. Οι «μελανόλευκοι» όμως, πάτησαν… γκάζι στο τελευταίο 10λεπτο, και κατάφεραν ε τέλει να πάρουν μία δίκαιη και συνάμα πολύτιμη νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος, με 24-30.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 5-7, 9-7, 11-7, 13-9, 14-12, 15-15, 17-18, 20-19, 22-24, 24-30.

Δίλεπτες: Άρης Νικαίας 7, Σεριφάτο 7.

Πέναλτι: Άρης Νικαίας 0/1, Σεριφάτο 6/7.

Σεριφάτο(Χατζηκνσταντίνου):Βασιλειάδης(2), Νομικός, Τσεύλικος(3), Φάμπατς, Μούγιτς (9), Στούμπης(1), Ξηρός, Μανούσος, Στόσιτς(7). Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι(5), Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου(3), Γιούπης.