Ο Παναιγιάλειος ήταν εκπληκτικός απέναντι στον Πανθρακικό,  τον οποίο και διέλυσε με 3-0. Οι «μελανόλευκοι» ουσιαστικά έκαναν υγιεινό περίπατο και καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με 2-0.

Η «Μαύρη Θύελλα» μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ,όπως κάνει σε όλα σχεδόν τα εντός έδρας ματς, με την μόνη διάφορα, ότι αυτή τη φορά μετέτρεψε απο νωρίς την υπεροχή της σε γκολ και συνάμα σε προβάδισμα.

Ήταν το 15ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από σέντρα του Τσιλιγγίρη από τα αριστερά, ο Λεωνίδας Σκαρτσίλας έπιασε την κεφάλια από το ύψος της μικρής περιοχής, γράφοντας το 1-0.

Μετά το γκολ, οι «μελανόλευκοι»  συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς, χάνοντας και άλλες ευκαιρίες για γκολ. Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 32′ του παιχνιδιού όταν έπειτα από σέντρα του Ρότα, ο Τσιλιγγίρης βρέθηκε σε θέση εκτελεστή  και με ωραίο πλασέ έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Με το δεύτερο γκολ, ουσιαστικά, τελείωσε και η υπόθεση νίκη για τον Παναιγιάλειο, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, πλην του σουτ του Μπεκατώρου, που δεν απείλησε τον Στρέζο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι με τον… αέρα δυο τερμάτων υπέρ τους, συνέχισαν να είναι καλύτεροι από τους “πράσινους” της Κομοτηνής και στο 59′ του ματς έκαναν τρία τα τέρματα τους, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Ο Κατίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, που είχε αποδεκτή τον Μπούζα, ο οποίος με ωραίο κοντρόλ και ωραίο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το 3-0.

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, αφού ο Πανθρακικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθόλου, ενώ αν κάποια ομάδα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα γκολ, αυτή ήταν η Μαύρη Θύελλα, που είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

Αξίζει  να σημειωθεί πως και με αυτή τη νίκη, ο Παναιγιάλειος έχει μετατρέψει την έδρα του σε… «κάστρο», έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες, χωρίς μάλιστα να έχει δεχτεί ακόμα γκολ.

Σε αυτό φυσικά έχει παίξει ρόλο και ο ερχομός του Δημήτρη Σπανού, ο οποίος έχει αναμορφώσει προς το καλύτερο τους «μελανόλευκους», έχοντας πλέον εκτός από καλή αμυντική λειτουργία και πολύ καλή επιθετική γραμμή, που δημιουργεί φάσεις μέσα από αυτοματισμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κούλης του Συνδέσμου Ηλείας με βοηθούς τον Σεφέρη του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Σταματάκο του Συνδέσμου Λακωνίας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Καζβιρόπουλος (46′ Ντέμο), Στίκας, Μωυσίδης, Καζναφέρης, Μπούζας, Κατίδης, Σκαρτσίλας, Τσιλιγκίρης (78′ Ρέλλας), Ξόμπλιος (66′ Κοντοές)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Τζελέπης, Κάρδαρης, Πετρούσης, Μπουγαΐδης (86′ Γκιντίδης), Πολίμος, Ρουσσάκης, Ηλιάδης (65′ Νικόλτσης), Πλέγας, Μήλιος, Μπεκατώρος, Ζυγκερίδης (65′ Φουρκάν)