Η Λαμία κατέκτησε την 11η νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας ματς, επικρατώντας 2-1 του ΑΟ Χανιά.  Λαμία ξανά… Μετά από δύο αγωνιστικές και συγκομιδή ενός πόντου οι «κυανόλευκοι» διέκοψαν το αρνητικό σερί και επέστρεψαν στις νίκες. Το πρώτο σκέλος της αναμέτρησης περιελάμβανε δύο γκολ, εκατέρωθεν κλασικές ευκαιρίες, μία αποβολή και μία αναγκαστική αλλαγή μεταξύ άλλων. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 20′ με τον Σταματή, αλλά η αποβολή του Βασιλείου δύο λεπτά μετά ήταν κομβική. Στο 26′ ο Βασιλόγιαννης έφερε το ματς στα ίσα και η «χρυσή» αλλαγή, ο Φερφελής χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Ακολούθησαν πολλές χαμένες ευκαιρίες από πλευράς της Λαμίας, που έψαχνε ένα τρίτο γκολ για να «κλειδώσει» το τρίποντο. Ο ΑΟΧ από την άλλη πλευρά έβγαλε ανταγωνιστικό πρόσωπο παρότι έπαιξε για 68 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Στο 46′ ο Τεννές προχώρησε σε δεύτερη αλλαγή και πέρασε στο ματς τον Φερφελή αντί του Ματσούκα. Ο επιθετικός των «κυανόλευκων» είχε να αγωνιστεί στο πρωτάθλημα από τις 29 Ιανουαρίου, ενώ για τελευταία φορά είχε χρησιμοποιηθεί την 1η Φεβρουαρίου στον αγώνα Κυπέλλου με τον Ατρόμητο. Ο 24χρονος που δεν είχε βρει δίχτυα έως τώρα, χρειάστηκε μόλις 4 λεπτά για να σκοράρει. Από σέντρα του Σπυρόπουλου, λοιπόν, στο 50′ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Φθιώτιδας. Η Λαμία δημιουργούσε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη με αποκορύφωμα εκείνη του Φερφελή που επέλεξε λόμπα στο 67’ έπειτα από λανθασμένο κοντρόλ του Γεωργίου. Βέβαια, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μία καταλυτική παρέμβαση –τάκλιν του Όμο στο 72ο λεπτό ο οποίος πρόλαβε τον Σταματή που βρέθηκε σε θέση βολή. Τα Χανιά αναθάρρησαν και αναζητούσαν την ευκαιρία για να απειλήσουν φτάνοντας στην ισοφάριση δίχως ωστόσο επιτυχία.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Βαλιός (74′ Αυγενικού), Χριστοφιλέας, Μπλάζιτς (30′ Ρότσα), Όμο, Καραγιάννης, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας (46′ Φερφελής), Βάντερσον.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Λάσκαρης (70′ Κοζάκης), Αποστολόπουλος (79′ Γεωργακόπουλος), Βανκεβάι, Σταματής (85′ Αφράτης).