Από το καλό στο καλύτερο βαδίζουν τα Τρίκαλα στις τελευταίες αγωνιστικές και σάρωσαν εντός έδρας τον Αχαρναϊκό με 5-0 για την 20ή «στροφή» της Β’ Εθνικής.Μεγάλος πρωταγωνιστής για δεύτερο διαδοχικό ματς ο Νίκος Κουσκουνάς που έκανε χατ τρικ ξανά. Μάλιστα, στις τρεις τελευταίες συμμετοχές του ο φορ του ΑΟΤ έχει σημειώσει 8 γκολ και προελαύνει στη λίστα των σκόρερ με 14 τέρματα. και μόλις στο 6ο λεπτό ο Κουσκουνάς με προβολή αξιοποίησε το γύρισμα του Στεφάνοβιτς μέσα στην περιοχή, ανοίγοντας το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρομπέρ σέντραρε και ο Γιαννιτσάνης με κεφαλιά πέτυχε το 2-0, ενώ στο 24′ ο Κουσκουνάς έφτασε στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι βρίσκοντας δίχτυα με πλασέ εντός περιοχής και ύστερα από νέα ασίστ του Στεφάνοβιτς.

Στο 34′ ο 28χρονος επιθετικός κατέγραψε το δεύτερο σερί χατ τρικ αξιοποιώντας με πλασέ την ασίστ του Ρομπέρ αυτή τη φορά, για να ολοκληρωθεί το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο των Θεσσαλών με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη στο 45′.Ο ρυθμός, όπως αναμενόταν, έπεσε στο δεύτερο 45λεπτο. Ο προπονητής του ΑΟ Τρίκαλα έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Νταμαού, Καμπλιώνη, Έλιο Πίντο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό και να κατεβάζουν ταχύτητα, αφού ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ.Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπουμαρσόπουλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Παπαδημητρίου του Συνδέσμου Λάρισας και τον Δημόπουλο του Συνδέσμου Φλώρινας.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Ριζογιάννης (46′ Νταμάχου), Ρομπέρ (46′ Καμπλιώνης), Μπαλμπόα (60′ Έλιο Πίντο), Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Γιαννιτσάνης.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Ηλίας Σορώκος): Ψύχος, Αναστασίου, Σωτηράκος, Καραντασιάδης, Σταμούλης, Σιάννης (28′ Μεγαλοοικονόμου), Μεζίνι (60′ Ζαχαρός), Μαρσελίνο, Παπατόλιος, Ντάγκρας (46′ Τσουβαλτσίδης) Πλαβούκος.