Ο Άρης άλωσε τη βόρεια Πιερία, επικρατώντας 1-0 του Αιγινιακού με γκολ του Τάτου. Ο Άρης εμφανίστηκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς. Και πράγματι οι «κίτρινοι» έβαλαν γερές βάσεις προκειμένου να φτάσουν σε ακόμη ένα τρίποντο εξαπολύοντας αντεπίθεση διαρκείας στους εναπομείναντες αγώνες της φετινής σεζόν. Έτσι, το σκορ άνοιξε στο 3ο λεπτό έπειτα από κάθετη πάσα του Μπαργκάν προς τον Τάτο που ελίχθηκε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή του Αιγινιακού για να σουτάρει στο βάθος της εστίας που υπερασπιζόταν ο πολύπειρος Τόλιος.

Οι «κίτρινοι» ήλεγχαν το ματς δίνοντας γήπεδο στους γηπεδούχους. Ωστόσο, η άμυνα τους απορρόφησε πλήρως την όποια πίεση ασκήθηκε προς την περιοχή του σταθερότατου Διούδη. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Άρη να σπαταλά μοναδική ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, που επί της ουσίας θα «καθάριζε» την υπόθεση νίκη. Ο Ίλιτς «χόρεψε» την άμυνα του Αιγινιακού, έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Παλικαρίσια προσπάθεια από τον Σέρβο επιθετικό των Θεσσαλονικέων, αλλά το τελείωμα δεν ήταν το επιθυμητό. Ο Άρης στα λεπτά που ακολούθησαν είχε τον έλεγχο του αγώνα. Δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου στο δεύτερο μέρος, αφού η ομάδα της βόρειας Πιερίας δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει μπάλα και να μπει με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

ΣΚΟΡΕΡ: 3′ Τάτος  ΚΟΚΚΙΝΗ: 85′ Καράμπελας

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τσολακίδης (58′ Γκατσολάρι), Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Μήλιος, Πατράλης, Αντωνιάδης (46′ Τοπαλίδης), Ζούρκος, Σκραπάρας (38′ Ζγκούρι), Μπουρντουζάν.

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Ταυλαρίδης (34′ λ. τρ. Χαριτωνίδης), Ρόβας (63′ Παυλίδης), Μπαργκάν, Γκαρσία, Τάτος (78′ Καπνίδης), Μιλούνοβιτς, Ίλιτς.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)  Βοηθοί: Τακόπουλος (Καρδίτσας), Ζιγκερίδης (Σερρών)